Jak zvládat distanční výuku na ÚPV
Od 10. března řeší zaměstnanci i studenti Masarykovy univerzity situaci, která donedávna působila jako námět sci-fi filmu. Přestože je průběh pandemie nového koronaviru ve srovnání s hollywoodskými trháky o poznání lehčí, neexistuje člověk, kterého by nezasáhla, neomezila a neohrozila.
Kromě prezentací a úkolů v interaktivní podpoře ELF máme i jiné možnosti distančního studia. Jako projev solidarity otevřely některé edukační platformy své kurzy a databáze zdarma pro studenty vysokých škol, včetně těch z „Masaryčky‘‘. Jedním z takových je web coursera.org, který zpřístupnil více než 3 600 kurzů univerzit po celém světě, a to včetně jinak placených částí, jako je hodnocení znalostí a doklad o jeho absolvování. Odkazy na další užitečné e-learningové platformy a zdroje jsou přehledně sepsané na oficiální IT stránce univerzity.
S možnostmi, které nám počítače nabízí, už nám nezbývá mnoho výmluv, proč lenošit. Pár antiprokrastinačních tipů, jak se přimět k učení v distanční výuce, jsem získala od našich studentů. Výměna informací proběhla „quarantine-friendly“ přes Messenger.
- To do list
Asi nejoblíbenější metoda je vytvořit si harmonogram na celý den. Neodškrtnuté povinnosti civící z papíru můžou být velmi motivační.
- Pohov od sociálních sítí
Bylo by naivní tvrdit, že sociální sítě nejsou žrouti času. Všichni někdy scrollujeme Facebook nebo Instagram nad otevřenou učebnicí. Tamagotchi nové doby je aplikace Forest: Stay focused. Rozdílem je, že v ní pěstujete strom svou neaktivitou. Kdykoliv mobil použijete, strom umře.
- Vstávat stejně jako do školy
Dobrý tip, jak udržet řád. Ale co když přednášky začínají až odpoledne?
A můj osobní tip na závěr – jezte čokoládu. Profesor Lupin moc dobře věděl, co říká.
Zdroj obrázku: Facebook