24 Úno

Terénní výslech: Jak spojit teorii s praxí

Ke Zkušenostně reflektivnímu učení (ZRU) jsem se dostala tak trochu náhodou. Viděla jsem nějaké letáky na Ústavu pedagogických věd, přišlo mi pár e-mailů. Tak jsem to zkusila a musím říct, že to byla nejlepší „náhoda“ mého dosavadního vysokoškolského života. Proč?

Protože jsem během studia získala spoustu zkušeností, poznala jsem hodně aktivních a inspirativních lidí a naučila jsem se něco o sobě samé.

ZRU se od ostatních oborů liší především svým praktickým zaměřením. Teorii z přednášek si vyzkoušíte v praxi – odvedete si aktivitu, připravíte program, řídíte reflexi, a to všechno pod dohledem někoho, kdo vám poradí a pomůže vychytat mouchy. Přednášky i praktické výjezdy probíhají v příjemném prostředí, občas i mimo Brno, a to takovou formou, že u toho rozhodně neusnete. Učíte se skrze zážitek a vlastní zkušenost, tedy způsobem, který je na Masarykově univerzitě naprosto unikátní a mě úplně pohltil svou jednoduchostí a přirozeností.

I vztahy v rámci studia jsou jiné než na „klasickém“ oboru. Tedy alespoň já to tak vnímám. Skupina je poměrně malá a díky výjezdům máte možnost velmi dobře se poznat. A společný zážitek sbližuje rychle a intenzivně. Stejně dobré vztahy panují i mezi lektory a studenty, což podporuje příjemnou a otevřenou atmosféru. Kromě toho budete moci během studia objevovat sami sebe, poznávat svoje silné stránky a pracovat na těch slabých. A hlavně si to užijete. Je to výzva, je to zábava, je to něco nového, co můžete zažít a vyzkoušet. Rozhodnout se musíte sami. Za sebe vám můžu říct jen to, že kdybych mohla vrátit čas a jít do toho znovu, neváhala bych ani vteřinu.

Martina Rmoutilová

(studentka Pedagogiky na FF a absolventka ZRU)

Zpět na rozcestník článků o ZRU a ZKUPP:

Zkušenostní a reflektivní učení (ZRU/ZKUPP) na ÚPV FF MU opět otevřeno!

Odesílám
User Review
5 (2 hlasy)
Přejít k navigační liště