22 Úno

Terénní výslech: Život plný vZRUšení

Když jsem se dostala na Masarykovu univerzitu, pořádně jsem nevěděla, co tu budu dělat. Měla jsem jakousi mlhavou představu o tom, co bude obnášet moje studium, ale čekala jsem na to, jak to konkrétně bude vypadat.

V prvním semestru jsem byla na Adaptačně motivačním kurzu pro můj obor Sociální pedagogika a poradenství, který se konal pod záštitou Akademického centra osobnostního rozvoje (ACOR). Tento kurz mě natolik nadchnul, že jsem se rozhodla zjistit si možnosti, jak umět takovýto kurz udělat. Hledala jsem tedy na internetových stránkách ACORu a našla jsem, že realizují dva vzdělávací programy, jedním z nich je Zkušenostně reflektivní učení (ZRU). Po pročtení obsahů jednotlivých kurzů v rámci studia a zjištění podmínek pro přijetí jsem byla pevně rozhodnutá jít tento program studovat. A šla jsem.

Tento půlrok budu končit poslední semestr ZRU a už teď se mi stýská. Mohu zcela bez nadsázky říci, že žádné z mých dosavadních studií mi nedalo tolik, jako tohle. Úplně mě „pohltilo“ (začalo mě bavit, nevadilo mi, být na přednášce večer, těšila jsem se na každý workshop) a v porovnání s jakýmkoliv svým dřívějším studiem vidím ZRU jako nejsmysluplnější. Konečně jsem se našla a mám pocit, že něco je „to ono“, cítím, že tohle je to, co mám dělat a přála bych si, aby i další studenti našli tuto cestu.

ZRU není jen sérií přednášek, ale vymyká se celému vzdělávacímu systému, na nějž jsme zvyklí. Je založeno na rovném přístupu mezi pedagogy a studenty a to je to, co je na tomto oboru nejúžasnější. Až do zahájení svého studia ZRU jsem nepotkala tolik úžasných podobně smýšlejících lidí na jednom místě.

A jestli bych šla studovat ZRU znova?

Moje odpověď zní: Ano, ZRUčáků není nikdy dostatek.

Vendula Šolcová

(studentka Sociální pedagogiky a volného času na PedF a absolventka ZRU)


Zpět na rozcestník článků o ZRU a ZKUPP:

Zkušenostní a reflektivní učení (ZRU/ZKUPP) na ÚPV FF MU opět otevřeno!

Odesílám
User Review
5 (2 hlasy)
Přejít k navigační liště