Skip to Content

Praxe při škole

Obrázek uživatele Zuza

Přemýšleli jste již někdy o tom, čemu se chcete věnovat po škole? Jestli využijete Vaše studia nebo se budete věnovat úplně jinému spektru? Máte jasnou představu o tom, o jaké místo se po dostudování budete ucházet? A jestli vůbec bude nějaká taková nabídka volná? I kdyby byla, nemáte jistotu, že ji získáte. Po dokončení studií má málokdo nějaké prokazatelné zkušenosti v oboru, proto jsou absolventi podle mne velmi znevýhodněni na trhu práce, protože jsou zkušenosti (praxe) hojně požadovány. V dnešní době je totiž potřeba ve většině odvětví alespoň nějaká minimální praxe, kterou škola studentům neposkytuje. Ve valné většině dávají zaměstnavatelé přednost zkušeným pracovníkům před čerstvými absolventy. Proto si myslím, že je dobré začít plánovat zavčas. Proč si nenajít nějakou brigádu v oboru? Je na každém, jak tráví svůj volný čas. Proč ve volném čase pracovat jako levná síla v supermarketu nebo obsluha v KFC? Není výhodnější se ve volném čase věnovat rozvoji svojí nadcházející pracovní dráze? Podle mého je to něco jako dva v jednom. Získáte peníze, kterých žádný student nemá nadbytek, a navíc se budete moci po absolvování školy ohánět tím, že máte nejenom potřebné vědomosti, ale i praxi v daném oboru. Věřím, že ne každý má to štěstí a najde si během školy vhodné místo. Chce to vynaložit trochu úsilí, pročítat nabídky a hlavně nenechat se odradit. Před rokem jsem čirou náhodou objevila na vývěsce ISu inzerát od Rytmiku, který hledal lektory zájmových kroužků. Rozhodla jsem se, že odepíši. A udělala jsem dobře. Místo jsem získala, sice jsem o tom ze začátku dost pochybovala a myslela, že to nevyjde, ale podařilo se. Prvně jsem asi měsíc čekala než si mne pozvou na pohovor, poté jsem byla na pohovoru, kde jsem se dozvěděla, že vybraným dají do měsíce vědět, protože uchazečů je víc než volných míst a o prázdninách se mi ozvali, že mne vybrali. V září se pak podepsala smlouva, vyřešili organizační věci a momentálně mám za sebou roční praxi s předškolními dětmi. Nemůžu si stěžovat ani na ohodnocení ani na nic dalšího. Brigádka je to velmi zajímavá a rozhodně mi přinesla spoustu zkušeností. Neříkám, že to vždy bylo jednoduché, představte si, že máte na starost přes 20 dětí a každé z nich má svoje rozmary a oblíbené nebo naopak neoblíbené činnosti, ale v celku jsem za tyto zkušenosti ráda a nelituji, že jsem lektorku dělala a příští školní rok snad zase dělat budu.
 
Máte někdo podobné zkušenosti? Nedělali jste taky pro Rytmik nebo podobnou organizaci? Jaký je Váš názor na získávání praxe během školy? Připadá Vám to jako zbytečnost nebo to berete jako pozitivum? A jak jste na tom? Sháníte? Nesháníte? Máte za sebou nějaké podobné zkušenosti nebo se snažíte, ale nemůžete na nic vhodného narazit? Jak jste na tom Vy?
 

3
Váš hlas: Žádná Průměr: 3 (1 vote)

Komentáře

Obrázek uživatele Pavel

Pohled na praxe pro pedagogy

No tak SocPed je na tom s praxema úplně někde jinde :). Na Pedagogice praxe defacto nemáme, takže je poměrně velký problém něco najít, když ti k tomu škola nedá možnost. Takže se pak musíš ohánět sám/sama.
 
Je hezký, že Zuzka mluví o penězích, ale za tyhle praxe jich moc neuvidíš :) - prozatím. Proslýchá se, že když to vyjde, tak škola (nebo ÚPV?) dostane v příštim roce penízky na placené praxe.
 
V Rytmiku jsem taky dělal. Kvůli rozvrhu jsem toho nakonec musel nechat. Leč měl bych k tomu pár výhrad...je to prvoplánovitě organizace, která nabízela taneční kroužky a k tomu pak začali nabalovat další a další kroužky a kurzy. Jelikož to není Brněnská firma - jen tu do toho fušujou, tak mi to ve výsledku přišlo jako decentralizovaný DDM bez jakéhokoliv zázemí či opory pro "lektory". Kvalita-nekvalita, hlavně když nám rodiče do těch kroužků ty děti zapíšou.
 
Jinak co tak sleduju nabídky práce, tak je to všude samé IT a Senior analytics. Depak, v ČR si ještě nedokážou cenit "Sociálních specialistů". ;)
 

Obrázek uživatele Kika Pulišová

Ano Zuzi, je fajn, že o tom

Ano Zuzi, je fajn, že o tom mluvíš. Je totiž hloupé, když někdo po pěti letech studia shání práci, ale nemůže říct, že by o ní věděl něco víc, než se dozvěděl ve škole. Chci jen říct, že to se nám stát nemůže, protože máme hned 4 druhy povinné praxe a jsem za to vděčná. Taky mi to často studenti různých jiných oborů závidí. Hned během první praxe jsem se zabydlela v jedné neziskovce a pracuji pro ni dodnes, i když za to zatím moc peněz nemám, připadám si jako její součást, mám úžasný kolektiv a taky úžasné nadřízené, díky kterým můžu získávat nové zkušenosti a taky plno nových kontaktů. A v zařízení, kde jsem měla praxi nyní, zůstávám jako dobrovolník, což je sice neplacená pozice, ale kromě dalších benefitů (jakými může být třeba dobrý pocit) dostanete za takovou činnost také osvědčení, které se za pár let může přiložit k životopisu :-). A když už se takto někde uchytíte, můžete si přilepšit šesti béčkovými kredity, když si zapíšete individuální praxi.
Tak jen oceňuju, že takový systém praxí u nás na oboru (sociální pedagogika a poradenství) existuje a doporučuju spolužákům, aby to zbytečně nešmelili, ale využili tu možnost!