Letní zahraniční brigády
Léto nám pomalu končí, ale ještě se společně můžeme ohlédnout za uplynulým časem. Při vzpomínce na léto se mnohým vybaví spousta zážitků a někomu i brigády, které absolvoval. Podělím se s vámi o zkušenosti z letních zahraničních brigád, studenti (nejen ti) čím dál častěji využívají možnost vycestovat za prací do některých cizích zemí. Hlavním lákadlem je možnost levně poznat jiné místa a vydělat si mnohonásobně více peněz, než v Čechách.
Moje zkušenost se zahraniční brigádou začala v roce 2006, kdy mně bylo čerstvých osmnáct let a hned jsem se s přítelem vydala do Velké Británie (Anglie), poznat kousek světa. Musím podotknout, že než kuli výdělku jsme jeli hlavně cestovat a poznávat nové země. Rok poté jsme navštívili sever Dánska (město Aalborg), pak následovala opět Velká Británie, ale zvolili jsme Skotsko a poslední letošní rok jsme jeli už s větší partou kamarádů také do Dánska, na ostrov Fyn.
Na všech brigádách jsme pracovali v zemědělství – sběr ovoce a zeleniny. Musím podotknout, že než jahody se sbírá cokoli mnohem lépe. Jahody jsou křehké a náchylné na poničení a také nevím jak vy, ale mě moc chutnají a tak jsem jich denně snědla několik kilo, malin se přejíte a hrách vás přestane bavit louskat, takže pro mě osobně je cokoli lepší než jahody.
Brigády jsme si zásadně sháněli sami, nikdy přes agenturu, ta požaduje po zájemcích o práci docela slušné peníze, nemusí se vám to vždy vyplatit. Práce v zemědělství je velmi těžká, pracuje se podle toho jak vysoká je objednávka, sběr ovlivňuje počasí, jaká je úroda. Může se stát, že prostě práce nebude a budete pracovat třeba jen dva, tři dny v týdnu, což se nám stalo hned ten první rok, ale i přesto jsme si přivezli dostatek peněz, takže nás to skrze finanční stránku neodradilo do dalších let. Brigáda je nevhodná pro lidi, kteří se práce štítí. Vstává se i ve tři ráno, dělá se i 10 hodin denně, někdy v dešti, volno máte někdy až po 14 dnech, ale přesto to stojí za to. Vždy byla možnost cestovat, přestože nemáte třeba vlastní auto (málokterý farmář vám povolí mít auto na farmě, jelikož by se tam všichni nevešli), tak lze dobře cestovat i stopem nebo můžete jet i autobusem, který je ale v Británii i Dánsku hodně drahý a jezdí velmi zřídka, jelikož tam mají všichni auta.
Na brigádách jsme byli maximálně měsíc a půl a vždy jsme přijeli plni zážitků a obohaceni nejen o zkušenosti, ale i o určitý peněžní kapitál. Všem těm, kteří ještě nebyli v zahraničí na delší dobu, doporučuji tuto zkušenost, jelikož je velký rozdíl jet do země na pár dní, pokoukat památky a pak jet domů nebo si tam zkusit na chvilku „žít“, podle mě je to úplně něco jiného. Věřím, že i vy máte nějaké zážitky ze zahraničních brigád a podělíte se s námi o své zkušenosti.
archiv, autor: Jana Kaplanová