15 Pro

Myšlenkové mapy

Mám pocit, že myšlenkové mapy zaplavují svět, alespoň ten digitální… neboť články o nich v poslední době vídám častěji než dříve… a nemohu tedy i SCORT o toto téma připravit… 🙂 Oč tedy jde?

Myšlenková, neboli mentální, mapa je graficky uspořádaný text, často i doplňený obrázky, s vyznačením souvislostí. Jak se říká – jeden obrázek vydá za tisíc slov a tady to platí dvojnásobně. Díky myšlenkovým mapám si můžeme dokonale utřídit svoje myšlenky a posléze se v nich i trochu vyznat, tedy za předpokladu, že máme mapu dobře vytvořenou… 🙂

K čemu je to  dobré?

Inu, někomu k ničemu… je spousta lidí, kteří se bez toho docela dobře obejdou, ale je i spousta lidí, kteří na to nedají dopustit a myšlenkových map využívají kde mohou – při učení, plánování, řešení problémů…

Jak jednotlivé mapy tvořit?

Tvorba myšlenkových map není nikterak složitá, v dněšní době existuje také i spouta volně dostupných programu specializujích se na tvorbu těchto map, my si ale prvně ukážeme jak na to s pomocí “pouhé” tužky a papíru…

  • vemte si čistý list papíru, otočte ho na šírku a začněte nejdůležitější myšlenkou uprostřed
  • hlavní myšlenka se doporučuje vyjádřit obrázkem či symbolem
  • připojujte hlavní a vedlejší větve v několika úrovních, větve zakreslujte jako křivky
  • pro každou linku používejte jedno klíčové slovo či krátké slovní spojení
  • používejte barvy, čím více tím lépe, a případně i oddělte hlavní a vedlejší myšlenky jiným písmem  (nebo alespoň velikostí písma)
  • hojně využívejte symbolů a obrázků po celé ploše mapy

Tvorba pomocí počítače

Zde máte spoustu možností – od programů typu malování, pokročilých textových editorů (Word, Writer, Draw…) až po speciální programy na tvorbu myšlnkových map nebo online dostupné nástroje a dokonce již i na mobilní telefony se již tyto programy rozšířili. Z velkého množství jich jmenuji jen pár – XMind, FreeMind, FreePlane či text2mindmap, což je jednoduchý online dostupný editor map bez nutnosti registrace.

Ukázka jednoduché myšlenkové mapy, vytvořené online pomocí text2mindmap.

archiv, autor: Jindřich Skula

Přejít k navigační liště