Pozvánka: Zámek Přerov

Možná si říkáte, co na těchto stránkách dělá tento článek. Vězte, že zde není náhodou, ani omylem! Zámek v Přerově toho má totiž společného s pedagogikou více, než je na první pohled zřejmé.
A co tedy jde? Pokud zapátráte hlouběji, zjistíte, že tento zámek slouží již nějaký ten pátek jako muzeum. Abychom byli přesní – slouží (nejen) jako muzeum pedagogiky, což se dá již usuzovat z názvu oné instituce – Muzeum Komenského. Toto muzeum nacházející se v renezančním zámku pak slouží veřejnosti od roku 1888.
Nyní tedy k tomu, co zde můžete naleznout. Naleznete zde jak výstavy, které se mění, tak i stálé expozice. A o ty nám jde v první řadě. Tyto expozice totiž nabízejí unikátní pohled do historie školství na našem území. Naleznete zde tak 4 třídy.
První třída ze 17. století tak krásně ukazuje podobu tříd, ve kterých učil i samotný Komenský. Nechybí tak dobové vybavení, součástí je pak i rákoska, rafinovaně umístěna v blízkosti katedry. Ochránci dětských práv se tak při tomto pohledu musí notně dostávat do infarktových stavů. 🙂

Muzeum Přerov – 17. století
Druhá třída pak reprezentuje běžnou podobu měšťanských tříd za dob Rakouska-Uherska. Návštěvníkům je tak poskytnuto zajímavé srovnání s předešlou třídou (co vše se dokáže změnit 🙂 ). Jedná se o nejpropastnější rozdíl, všechny ostatní třídy totiž „vylepšují“ tento model třídy, který je běžný do dnešních dnů. Zde se hodí poznamenat, že u této třídy si přijdou na chuť i učitelé. Součástí této expozice je i přírodovědný kabinet, kde se můžete seznámit s dobovými pomůckami.

Muzeum Přerov – Rakousko-Uhersko

Muzeum Přerov – Kabinet
Třetí třída je pak zasazena do období první republiky. V této třídě pak břidlicové tabulky z předešlé třídy nahradily kalamáře. Můžeme si zde všimnout i dobových map zobrazujících (nejen) republiku, která je o krapet větší, než jsme v dnešních dobách zvyklí. Této mapě pak sekundují státní symboly doprovázené všeříkajícím heslem: „Od Šumavy k Tatrám“. (Přičemž „Tatry“ neoznačují světoznámou značku aut, ale jakési bezvýznamné pohoří na východ od ČR. 🙂 )

Muzeum Přerov – 1. republika
Poslední třídou, nebezpečnou pro osoby se zvýšeným tlakem a vzpomínkami na minulý režim, je ta, která návštěvníky zavede do 50. let 20. století. Pokud k Vám tedy předcházející třídy promlouvaly nostalgií, tato třída k Vám bude naopak promlouvat hesly typu: „Učit se, učit se, učit se.“ Na své si rozhodně přijdou i pionýři a jiskry! Samozřejmostí jsou dobové pomůcky. A až si tuto třídu budete pozorně prohlížet a u toho kulit oči, vaše kulení (a případné zelenání) bude pokojně pozorovat i dvojice Gottwald, Stalin. (Pozn. Případné zelenání pak rozhodně nebudou pokojně pozorovat další účastníci prohlídky.)

Muzeum Přerov – 50. léta 20. stol.
Pokud by Vám pak nestačila tato prohlídka minulosti, přeci jen 17. století bylo nedávno. Můžete se vydat do sklepení zámku a prohlédnout si neandrtálce! Teda jedná se o figuríny, živí neandrtálci se shání v dnešní době těžce. Pokud by Vám pak figuríny nestačily, naleznete zde neandrtálce v pokročilejším stádiu rozkladu (pozn. kosti). Můžete zde i najít kel mamuta, nalezeného v blízké lokalitě. Tato výstava čítající přes 1400 vystavených předmětů je tak největší archeologickou expozicí na území Moravy. Pokud se divíte, tak vězte, že je to zapříčiněno hlavně tím, že součástí současného Přerova je i Předmostí – což je známé sídliště lovců mamutů (konkrétněji: bylo – v současnosti tu žádné živé nemáme… došli mamuti).
Muzeum Přerov – výstava archeologie
Jestli Vám nestačilo k přesvědčení o návštěvě výše zmíněné, tak ve stručnosti přihodím další stálé expozice. Jedná se především o sbírku nerostů, obsahující 2 358 položek. Dále pak expozice hmyzu obsahující 22 433 jedinců (krásně přišpendlených ve vitrínách). Obzvláště cizokrajní motýli jsou nádherní. Dále je to výstava národopisu Hané a Záhoří, jejíž dominantou jsou lidové kroje z těchto oblastí, doplněné o zvykoslovné předměty zachycující obyčeje. Pokud si po zhlédnutí všech těchto expozic budete chtít protáhnout končetiny, můžete se vydat do věže zámku sloužící jako rozhledna. Při stoupání si pak můžete prohlédnout 23 zvonů, z nichž nejstarší pochází z poloviny 15. století.

Muzeum Přerov – výstava národopisu
Toto by byl v tuto chvíli, v normální situaci zřejmě konec článku. Nicméně musím upozornit, že v polovině prosince došlo k inovování a rozšíření stálé expozice věnující se J. A. Komenskému a J. Blahoslavovi. Nalézt zde tak můžete předměty z 16. a 17. století. Například cínovou mísu na polévku pro šestinedělky, která je v českých končinách považována za raritu. Nachází se zde i obraz zapůjčený Národní galerií v Praze, zachycující s velkou pravděpodobností J. A. Komenského namalovaného Jaroslavem Čermákem. Zde ale upozorňuji, že obraz je v Přerově vystaven jen na dobu určitou, za pár měsíců se tak bude stěhovat zpět do Prahy. Pokud ho tedy toužíte vidět, raději pospěšte!

Muzeum Přerov – nová expozice
Začali jste přemýšlet o cestě do Přerova? Pak vezměte na vědomí, že vstupné na zámek Vás rozhodně nezruinuje. Plné vstupné činí 40,- poloviční vstupné pak 20,- (děti do 6, studenti, ISIC, IYTC, ITIC, ZTP, ZTP/P, důchodci). Návštěvní doba je pak od úterý do pátku od 8:00 – 17:00; o víkendu od 9:00 – 17:00 s polední přestávkou od 12:00 – 13:00. Čekat na sezónu pak nemusíte, zámek má otevřeno i přes zimní měsíce!
Více informací naleznete na oficiálních stránkách muzea.
Doufáme, že jsme Vás v předešlých řádcích navnadili. Pokud znáte další zajímavá místa k navštívení, podělte se v komentářích! Mezitím, na shledanou v Přerově! 🙂