29 Čvn

Proč jet na Erasmus…?

istanbul-776372_1280

Mnoho z Vás se asi občas ptá, proč jet na Erasmus? Já se ptám – proč nejet? Věřím, že skoro každého alespoň jednou za studium napadlo, jaké by to bylo studovat někde v zahraničí, ale také bydlet tam či cestovat. Větší část z těchto studentů však velmi brzy zamítlo možnost vyjet do cizí země, ať už z jakýchkoli důvodů.

Slyšela jsem důvody jako, že nemají peníze, neumí dostatečně jazyk nebo nechtějí prodlužovat studium. Už však zapomínají na to, že program Erasmus+ Vám nabídne poměrně slušné stipendium, které pokryje rozdíl mezi náklady na studium tady v Česku a v zahraničí, ale také, že je to jedna z nejlepších možností jak rozvinout své jazykové schopnosti. Myslíte si, že neumíte dostatečně anglicky? Vězte, že Erasmus Vás donutí začít mluvit, protože v tu chvíli Vám prostě nic jiného nezbyde. Proč utrácet tisíce za jazykové kurzy, které nám často ani nic nedají, když je tady možnost jet na půl roku pryč a ještě Vám to zaplatí? A prodlužovat studium vůbec nemusíte – ti šikovnější z nás to i s půlročním Erasmem stihnou vše v termínu a vůbec to nenaruší jejich studia a plány do budoucna.

 

Pro mnoho studentů to taky představuje nějaký strach z nového prostředí, jiné kultury, jazyka a v neposlední řadě studia. První dny na Erasmu si asi každý připadá, jak kdyby ho někdo hodil do vody a řekl mu: „Teď plav.“, ale „plavat“ se naučíte opravdu rychle a dá Vám to více zkušeností a zážitků, než kdyby vám někdo při „plavání“ asistoval. Člověk by ale neměl uvažovat nad strachem, který má z těchto neznámých věcí, ale nad příležitosti, kterou mu vysoká škola naservíruje přímo před nos. Vězte, že pokud překonáte počáteční nejistotu a vrhnete se do toho po hlavně, nikdy na ten půlrok nezapomenete a dá Vám to více zkušeností do života, než vám dá celé studium v Brně. Neobohatí Vás to jen po odborné stránce, ale hlavně po té lidské.

 

Je zde opravdu tolik možností kam vyrazit, že není třeba sedět doma. V rámci Ústavu pedagogických věd na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity je nabízeno v rámci programu Erasmus+ celých 20 evropských měst a univerzit, které je možné v rámci bakalářského, magisterského či doktorského studia navštívit. A pyšní se opravdu pestrou nabídkou – řekněte sami, kdo z nás někdy nechtěl navštívit švédský Stockholm, orientální turecký Istanbul, portugalské Porto, nizozemský Groningen plný tulipánů nebo třeba přímořské Řecko. Nevěřím, že Vás představa dovolené v některé z těchto zemí alespoň trošku neláká – a co teprve taková půlroční dovolená, spoustu nových zážitků, přátel a dokonalé poznání vaší vysněné země? Taky je třeba si uvědomit, jaké je štěstí, že je v rámci ÚPV k dispozici pořád tolik volných míst a zemí kam můžete vyjet. Na jiných univerzitách a oborech se skládají zkoušky, jazykové testy a pořádají rozsáhlá výběrová řízení pro vybrání jednoho z několika desítek zájemců o studium na dané zahraniční univerzitě. Na ÚPV je tomu zcela opačně, opravdu není složité být jedním z vyvolených a být z toho zanedbatelného počtu zájemců vybrán. Z důvodů nedostatečného množství zájemců jsou vypisována i druhá či dokonce třetí kola výběrových řízení a tudíž lze říci, že na podání přihlášky opravdu není nikdy pozdě. Je tady i možnost pro ty, kteří nemluví anglicky, ale ovládají jiný světový jazyk jako němčinu či španělštinu. I v zemích mluvících těmito jazyky lze studovat a tudíž není třeba věšet hlavu, když z Vás anglicky nevypadne ani jedno slovo.

 

Takže, pokud umíte alespoň základ cizího jazyka a tajně Vás láká studium v zahraničí, seberte všechnu odvahu a jděte do toho – ÚPV ve spolupráci se zahraničními univerzitami Vám nabízí zkušenost, která se neodmítá. Život je moc krátký na to, abychom nevyužívali příležitostí, které nám nabízí.

Odesílám
User Review
0 (0 hlasů)
Přejít k navigační liště