15 Dub

Co březen dal & vzal

Minulý měsíc jsme se podívali, co se událo na českých školách, potažmo ve školství v měsíci únoru. Dnes se pokusíme navázat. Takže pro všechny, kteří zásadně nečtou zprávy, tenhle článek je pro Vás!

Začneme pozitivně, v minulém měsíci jsme se mohli dočíst, že během minulého roku vzrostl zájem o zahraniční jazykově-vzdělávací kurzy. Za minulý rok tak do ciziny vycestovalo 5309 učitelů a 58 560 žáků. U těchto pobytů tradičně kraluje Velká Británie, minulý rok se pak do popředí dostala i Malta a Irsko. Z dalších destinací pak boduje Německo a Rakousko. A kolik to všechno stálo? Z původně uvolněné částky (z dotací EU) 800 milionů se nakonec, díky velké odezvě, stalo 1,5 miliardy korun.

V únoru jsme si četli o žácích šikanujících učitelku. Proto dává rozum, že v březnu jsme si mohli přečíst o tom, že (nyní již odvolaná) ředitelka Středního odborného učiliště služeb na Praze 9 šikanovala učitele. Jak to prováděla? Zdá se, že kantoři se museli zpovídat z toho, zda jsou zalité květiny ve třídách a správně smazané tabule. Toto bylo zřejmě pod úroveň některých, a tak začal být učitelský sbor „psychicky vydeptaný“. Vše došlo až tak daleko, že učitelé začali hromadně podávat výpovědi. Během dvou let se tak na škole vystřídalo 40 pedagogů. S ubývajícím personálem tak škola začala nabírat i méně kvalitní učitele (někdy i s pohnutou historií), některá místa ve sboru byla zrušena (konkrétně vedoucí odborných výcviků) a v případě onemocnění kantorů bylo běžnou praxí odpadnutí hodiny. Sama ředitelka v tom všem vidí osobní rozměr, kdy se učitelský sbor zřejmě nevyrovnal s tím, že v tendru o post coby ředitelky zvítězila ona, a ne někdo z letitých pracovníků školy. Škola se tak rozdělila na 2 poloviny, jedni ředitelku obhajují – vyzdvihují její změny. Druhá půlka jí pak nemůže přijít na jméno. Přitom této situaci šlo předejít tak lehce… o květiny a tabuli, se stará přeci služba! Děti se tak naučí nějaké zodpovědnosti a učitelé mají čas na kafe, které jim pomůže ten den mezi tou „zvěří“ vydržet!

U šikany ještě chvíli vydržíme! Minule jsme informovali o průmyslovce na Třebešíně. Díky České školní inspekci totiž vyšlo, 24. března, najevo, že ředitel o problému, který s vysokou pravděpodobností vedl k úmrtí učitelky, prokazatelně věděl již od října. Dle ČŠI si žáci totiž stěžovali nejen řediteli, ale i pedagogickému sboru. Jen o den před tímto zjištěním se magistrát odhodlal k podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

Mezitím si hlavní město nechalo zpracovat průzkum, při kterém vyšlo najevo, že z celkového počtu respondentů, čítajícího 1791 učitelů pražských ZŠ a SŠ, se s šikanou setkala třetina, opakovanou zkušenost uvádí 13%. Dvě třetiny pak nikdy neabsolvovaly školení na toto téma a polovina by uvítala právní podporu v této věci.

Na konci března se k nám donesla zpráva z Brna, že mezi místními Romy každoročně vzrůstá poptávka po dlouhodobém doučování dětí. Letos se doučování účastní přinejmenším 250 dětí. Za 12 let pak prošlo doučováním přes tisíc dětí – což je zhruba pětina Romů ve věku do 18 let na území Brna. Podle Alice Sigmund Herákové z Muzea romské kultury dochází k posunu vnímání romských rodičů, kdy si uvědomují význam vzdělávání a touží po lepším uplatnění svých dětí. K tomuto dodáváme: „Jen tak dál! Držíme pěsti a doufáme, že se podobná situace začne vyskytovat i v dalších městech na území ČR.“

U inkluze se zdržíme. Obec Milešovice bude muset s vysokou pravděpodobností zaplatit odškodné ve výši 50 tisíc rodině mladého autisty, který byl odmítnut pro přijetí v místní základní škole (ZŠ Milešovice) z důvodu svého autismu. Podotkněme, že hoch trpí lehkou variantou, kdy jeho jediným handicapem je to, že potřebuje větší pozornost k tomu, aby pochopil, co se po něm požaduje. Tento případ se řešil již před 4 lety, nyní však dospěl k závěru. Starosta tak zřejmě vyvodí důsledky pro ředitelku inkriminované školy. Není se mu co divit, město totiž nejenže musí zaplatit pokutu, ale musí se rodině omluvit a zaplatit výlohy spojené se soudním líčením. Hoch mezitím nastoupil na ZŠ Šaratice, kde se dobře adaptoval a v současnosti studuje již 8. ročník. A co odmítavá ředitelka? Dle svých slov, by ani dnes nepřijala dítě s autismem.

Po událostech ve školách na Třebešíně a Středního odborného učiliště služeb na Praze 9 se opět podíváme do Prahy! Tentokrát do Prahy 10 – konkrétněji na Střední zdravotnickou školu. Tuto školu totiž zažalovala studentka, které škola zakázala nosit hidžáb. V roce 2013 díky tomuto zákazu odešly 2 dívky. Dle ombudsmanky Anny Šabatové se dívky staly obětí nepřímé diskriminace. Opačný názor však zastává její zástupce Stanislav Křeček. Prezident Zeman pak celou situaci glosoval slovy: „začíná šátkem a končí burkou“. My pana prezidenta doplníme. Kdy u nás nastane podobná situace jako ve Francii? Aneb ať žije multi-kulti! 😀

V Karlovarském kraji pak skončil projekt, díky kterému se ve školách do výuky po boku kantorů zapojili i profesionální umělci. Výsledky zřejmě všechny překvapily – děti se těšily do školy, nálada ve třídách se rovněž zlepšila. Celý tento projekt stavěl na programu, který pochází z Velké Británie, ze které se, pro svůj úspěch, začal šířit i do dalších zemí. A nás to mezitím nutí k zamyšlení, jak by asi vypadala hodina hudební výchovy pod taktovkou Božského Káji? A jak by se asi popral s výukou výtvarky? 🙂

Letošní absolventi základních škol jsou posledním ročníkem, který se vyhne povinné maturitě z matematiky. Zároveň jsou i prvními, na kterých se bude testovat nová podoba výuky tohoto, mezi studenty, velmi „populárního“ předmětu. Takže až přijde ten správný čas, nebude maturita z matematiky takovým bubákem a snad nebude ani vysoká „úmrtnost“ jako bylo zvykem v předešlých letech. Mimochodem, pokud si tento článek čte nějaký deváťák, přejeme hodně štěstí při dnešních přijímačkách! 😉 Totéž pak přejeme i žákům, kteří usilují o studium na víceletých gymnáziích, kteří si budou namáhat mozky 18. dubna.

A na konec to nejlepší… blahopřejeme novopečenému Zlatému Ámosovi Janu Flídrovi. Gratulace pak putují i Dětské Ámosce Aleně Michálkové a Ámosu Sympaťákovi, kterým se stal Michal Pospíšil.

Odesílám
User Review
5 (2 hlasy)
Přejít k navigační liště