19 Úno

Co únor dal & vzal

Pokud jste si mysleli, že je ve školství nuda, tento měsíc Vám musel prokázat naprostý opak. Podívejme se tedy, co všechno se dělo v trochu odlehčenější formě.

Zatímco v minulých měsících byl v médiích v tomto směru klid, začátkem února se všechno nějakým záhadným způsobem zvrtlo a zdánlivý poklid šel, jak se tak říká, do kopru. Už prvního února začaly médii probíhat zvěsti, že jedna z návštěv prezidenta Miloše Zemana neproběhla zcela standardně. Česká veřejnost, již zvyklá na výstřelky typu „popelníček“, byla připravena na vše. Nebyla ovšem připravena na to, že za celou kauzu nebude moci náš prezident, který se v tomto případě stal spíš přihlížejícím. O co tedy šlo? Celé to začalo návštěvou Střední školy vinařské ve Valticích prezidentem. Celkem běžná návštěva. Beseda studentů s ním se dá považovat i za naprosto logické vyústění.

To, že studenti ale budou číst své otázky z lístečků rozdané učitelkou, to už se ovšem za standardní považovat nedá…zřejmě… a tak se začala celá záležitost rozpitvávat v médiích. Kritici se domnívali, že se jedná o taktiku Hradu, kdy se snažil o to, aby byly hlavě státu naservírovány ty správné otázky. Nuže jak celá kauza dopadla? Zjistilo se, že otázky, které pomyslně vytvořila škola (či dokonce samotný Hrad), vytvořili studenti! Tuto přísně tajnou a šokující informaci vyzradili sami studenti. Zcela nečekaně jim, v dobré víře, pomohla s formulací otázek jejich učitelka. Studenti si totiž nechtěli trhnout ostudu a tak se na besedu připravili předem v hodinách.Což se dá považovat za normální chování, nikdo nechce být na besedě, kdy se nic „nebeseduje“.

Navíc jasně formulované otázky zapůsobí mnohem víc, než nějaké nesmělé žblebtání. A jsem si docela jistý, že každý by chtěl zapůsobit na prezidenta, obzvláště ve věku typického středoškoláka. Vše se tedy na konec vysvětlilo, vedení školy uznalo možnou chybu – pokud se dá tedy poctivá příprava za chybu považovat. Hrad pak ústy překvapeného mluvčího Jiřího Ovčáčka vydal prohlášení, že u dalších podobných akcí si Hrad podobné situace ohlídá. Všem je myslím ale už teď jasné, že se situace bude opakovat, akorát bez lístečků. Učitelka zodpovědná za pomoc studentům se mezitím psychicky zhroutila. Tečka. Bublina splaskla. Tímto bychom chtěli oné učitelce popřát hodně zdraví a pevné nervy, které bude při výkonu učitelské profese dozajista ještě potřebovat. 🙂

Mezitím se v Brně udála další zajímavá událost. Vysoká škola Karla Engliše (VŠKE) se totiž dočkala nového majitele. Stal se jím Ladislav Chodák. Pokud Vám název školy něco říká, bude to tím, že na této škole vystudoval i exprimátor města Brna Roman Onderka, jehož závěrečná práce byla později experty označená jako neobhájitelná. V minulosti rovněž čelila VŠKE i hrozbě ztráty akreditace kvůli špatné kvalitě výuky. Co chce tedy Chodák se školou této pověsti provést? Světe div se, chce ji proměnit v prestižní instituci! Na to říkáme: „Hodně štěstí, kvalitní školy vítáme!“ Podobně se k této skutečnosti postavila i Hospodářská komora Brna, v jejímž představenstvu zasedá i Ladislav Chodák, která škole zajistila záštitu.

Pokud máte rádi tombolu, čtěte! Základní škola Matice Školské v Českých Budějovicích se totiž potýkala s nedostatkem míst pro své žáky. Na volných 44 míst se totiž přihlásilo 68 zájemců. Co s tím? Jednoduché řešení! Losování! Celé této, do jisté míry bizarní situace, se účastnila i notářka. Tento rok byl výjimečný i v tom, že se poprvé nepřidělovaly body žákům, jejichž sourozenci již školu navštěvují. Spravedlivé to sice je, nicméně vysvětlovat sourozencům, proč nemohou chodit do stejné školy, může být vcelku ošemetné. Nehledě na fakt, že rodiče jistě nepotěší celková délka vodění dětí do a ze školy. Pokud se divíte, že má škola na podobné situace již postup a že tentokrát nepřiděluje body, tak vězte, že se podobná situace nestala poprvé. Po loňských zápisech krajský úřad ale označil ono přidělování bodů za diskriminační. Z neznámých důvodů mi celá záležitost přijde do jisté míry fascinující.

Pokud šlo v předešlých řádcích o rozum, v následujících půjde o život. Začneme z lehka. Na začátku února si ve střední škole v Kladně rozhodli uspořádat boxovací zápas. Účastníky byl začínající kantor a sedmnáctiletý student. To že zápas už začal, ale nikdo nestačil říct mladíkovi, a tak schytal od učitele pravděpodobně jednajícího v afektu několik ran pěstí přímo do oka. Zápas skončil nerozhodně. Student prohrál pěstní zápas a součástí jeho outfitu bude na pár týdnů měnící se barva na jeho obličeji. Kantor pak prohrál svou pracovní pozici.

V posledních dnech se život na Střední průmyslové škole Na Třebešíně hodně změnil. Úmrtí 55 leté učitelky angličtiny, které se během vyučování udělalo špatně, a posléze byla převezena do nemocnice, kde i skonala, zanechalo a zanechá ve školy stopy. Tak tedy ve zkratce. Učitelka byla šikanována studenty, pravděpodobně již od podzimu. (Tahání za vlasy, zabarikádování ve třídě, pronásledování po chodbách, nadávky. Seznam bude zřejmě delší, ne vše se dostalo na veřejnost.) Vedení školy začalo jednat nicméně až v lednu, jelikož podle nich nebyly důkazy o šikaně. I když od studentů dostalo video. Celá kauza se tak dostala na světlo světa díky médiím, kterým jeden student zaslal videonahrávku. Vedení rovněž tvrdí, že za smrt učitelky šikana nemůže, a že se tak stalo kvůli učitelčině zdravotnímu stavu. (přitěžující okolnosti? nic?) Nyní se má situace tak, že tři agresoři jsou již od ledna podmínečně vyloučeni ze školy, další nápravná opatření pro další studenty budou s vysokou pravděpodobností následovat. Celým případem se začala zabývat Česká školní inspekce, policie i magistrát Prahy. Vedení školy tak může zřejmě v následujících dnech čekat další výhružné dopisy a emaily, kterými se začala policie již zajímat.

Smrt je hrozná věc, své by o tom mohli říct i žáci ze Základní školy Buzulucké v Teplicích. O život tam přišla jejich teprve třináctiletá spolužačka, kterou zavraždil 13. února její, o rok starší, spolužák. Celou věc tak vyšetřuje policie a celý případ podléhá vzhledem k probíhajícímu vyšetřování utajení. Školu pak začal navštěvovat psycholog, který poskytuje dětem i učitelskému sboru oporu.

Za celou redakci bych pak chtěl tímto vyjádřit pozůstalým a lidem z okolí obou obětí upřímnou soustrast. Podobné věci by se neměly dít, už vůbec ne dětem a lidem, kteří se snaží o něco záslužného.

Nicméně abychom nekončili tak depresivně, tak je potřeba se zmínit o události, stále probíhající! V současné době totiž probíhá soutěž Zlatý Ámos. Kde spolu soutěží učitelé o titul nejlepšího učitele. Soutěž se nyní nachází ve fázi, kdy skončila všechna regionální kola a čeká se na semifinále. Samotné semifinále se koná 3. března. Všem účastníkům tak přejeme hodně štěstí! 🙂

A pokud se divíte, že shrnutí února vychází ještě před jeho skončením, je to způsobeno tím, že si doopravdy nedokážeme představit, co víc by se mohlo stát… a taky z toho důvodu že by to nikdo nečetl, poněvadž by to bylo mooooc dlouhé. 😀 Vynechali jsme něco? Pište do komentářů!

Odesílám
User Review
5 (1 hlas)
Přejít k navigační liště