07 Lis

Co říjen (a 1. týden listopadu) dal & vzal

Po dlouhé době se na našem webu opět podíváme na to, co se událo v českém školství za poslední měsíc (a něco). Poslouží nám k tomu tento občasník, který se Vám pokusí ty nejzajímavější informace předat v kostce a odlehčenou formou. Protože, přiznejme si to, kdo by chtěl neustále kontrolovat nezáživné, přeplněné zpravodajské weby, když se může místo toho na YouTube dívat na videa plná koček? … Pusťme se tedy do toho.

Jako první zprávu jsme si vybrali návštěvu Slezské univerzity naším panem prezidentem. Prezident se při této příležitosti setkal se zhruba 150 studenty v rámci debaty. Tato debata musela být rozhodně zajímavá. Studenti se odvázali a položili prezidentovi 4 otázky. Dozvěděli jsme se tak, že prezident by jako americký volič volil Donalda Trumpa. Což nám připadá trefné vzhledem k faktu, jakou roli, coby (do jisté míry) rozdělitelé společnosti, oba dva zastávají. Celou debatu pak korunoval student, který na protest vytáhl červené trenýrky v odkazu na akci umělecké dílny Ztohoven na Pražském hradě.

Pozor na název! Stohoven by sice reflektovalo současnou politiku jak ČR, tak USA, rozhodně by to byl i cool název a reflektovalo by to i ty trenýrky a do jisté míry i další díla moderního umění. Nějak si však nedokážeme představit, kdo by v dílně s takovým názvem chtěl pracovat.

Zajímavý je rovněž fakt, že se ve stejnou chvíli konala „protestní“ akce (ačkoliv univerzita ji popsala jako „alternativní“). Tato akce, které se zúčastnila necelá stovka studentů, se odehrávala v nedaleké kavárně. Do programu této akce bylo mimo jiné zařazeno promítání krátkého filmu o exprezidentovi Havlovi. Zde se musíme pozastavit nad faktem, že Hrad na tuto událost nijak nereagoval! Očekávali jsme alespoň peprný tweet (Snad jsme ho nepřehlédli.) od mluvčího Ovčáčka. Tato akce totiž očividně splňuje veškeré předpoklady k propírání v médiích. Máme zde KAVÁRNU a dokument o HAVLOVI! Pokud se k tomuto článku dostane i výše zmíněný mluvčí, prosíme o reakci přes tweet. #HavlovciVOpavskeKavarne

Mezi tím, se stále řeší kauza nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem, kterého loni v květnu odmítl jmenovat prezident. Celá věc se tak dostala před Nejvyšší správní soud.

Rovněž se na ministerstvu školství řeší, v rámci nového školského zákona, jak posílit pozici učitelů na školách. Je docela škoda, že se celá záležitost pořádně řeší jen díky kauze Třebešín. Chystané změny by tak měly ochránit nejen personál, ale i studenty. Ředitelům škol by nově vznikla povinnost vyloučení agresorů, kteří by se opakovaně dopustili slovního, či fyzického napadení okolí.

Můžeme doufat že, se celý zákon nezvrhne a nevznikne nový bič na učitele. Přeci jen, který student nepovažuje některého svého učitele v určitých chvílích za agresora? Vznikly by tak další soudní tahanice, což by našemu zahlcenému soudnictví rozhodně neprospělo. Obzvlášť když je vytěžováno různými fyziky a gentlemany.

Dokud jsme u toho soudu. Jestli si pamatujete kauzu se zakázaným hidžábem na Střední zdravotnické škole na Praze 10 z roku 2013. Vězte, že se celá věc rovněž dostala k soudu, poškozená požaduje omluvu a odškodné ve výši 60.000,-. Celá věc se těší velké sledovanosti, rozhodnutí soudu rovněž nepomáhá, že se výpovědi obou stran různí (jak jinak). Celá věc tak spíš připomíná epizodu ze Soudní síně, nebo chcete-li Soudkyně Barbary.

Případná pokuta 60.000,- by však neměla být pro ministerstvo školství větší problém. Příští rok by totiž do školství mělo přitéct o 4,7 miliardy korun víc, než oproti letošku. Což ovšem neznamená, že by všichni učitelé měli automaticky rozjet party hard ve sborovnách. Současně s navýšením financí, totiž ministerstvo plánuje nabrat personál na nově vzniklých 2796 míst.

A pokud vás zaujalo ono číslo, je to tak! Ani o jednoho víc, ani míň. Přes to nepojede vlak! Nemluvíme tu o výlukách na českých železnicích, tam totiž vlaky občas jezdí… v době, kdy není nějaká výluka.

Na chvíli se opět vrátíme ke školskému zákonu. Součástí tohoto zákonu jsou i další zajímavé novinky. Školy by totiž měly být nově financovány dle počtu odučených hodin na školách. Tento systém by pak měl dle slov ministerstva zajistit rovnější financování škol napříč republikou, zvýhodňovány by pak nově neměly být školy s vyšší naplněností.

Tento zákon by pak měl podporovat spolupráci škol a zaměstnavatelů. Do odborných škol by pak měl přivést odborníky. Protože, jak se ukázalo, teorie zjevně nestačí. Přesvědčují se o tom například majitelé stravovacích zařízení. Absolventům hotelových škol totiž často chybí základní znalosti. Podíl na tom mají nevyhovující učebnice a rovněž zastaralý systém výuky. Proti tomu se tak postavila například největší síť hotelů v ČR: CPI Hotels. V současnosti tak probíhá postupné omlazování vzdělávacích programů na gastronomických školách.

Poslední novinka se pak týká lesních školek. Chtěli jste své dítě přihlásit do nějaké alternativní školky? Mysleli jste si, že je vlastně jedno, do jaké školky jej přihlásíte? Omyl! Lesní školky očividně dle ministerstva školství nevyhovují hygienickým standardům a tak se neobjevily na seznamu registrovaných školek, ačkoliv se tak stát mělo. V současné době se tak pracuje na nápravě – jak na straně školek, tak na straně ministerstva, které upravuje zákon. Pokud tak vaše dítě zapíšete do lesní školky, budete jej rovněž muset zapsat i do registrované (čtěte: kamenné) školky. Do této školky pak budete docházet s dítětem na pravidelné přezkoušení.

Kdyby se tak náhodou z vašeho dítěte stávala divoženka, či malý loupežník, aspoň o tom budete vědět včas. Tedy aspoň za předpokladu, že seženete nějakou školku, která bude ochotna vaše dítě přezkoušet z rozpoznávání barev a malování kruhu.

Tímto jsme vyčerpali to nejzajímavější, co se stalo v uplynulých týdnech. (Rozumějte: už se nám nechce dál psát a navíc nám dochází ironie. Rovněž pochybujeme, že byste četli další odstavce, už tak je to dost dlouhé.) Takže se s Vámi prozatím loučíme a těšíme se na Vaše reakce, podněty… případně stížnosti. 🙂 …a tweety! na ty nezapomeňme!

Odesílám
User Review
5 (5 hlasů)
Přejít k navigační liště