17 Říj

EduFórum? Eduskvělé!

Ve středu 7. října se v Impact Hubu uskutečnilo 8. setkání EduFóra. A o co vlastně šlo? Čtěte dál a dozvíte se víc! 🙂

EduFórum – jeho heslem je “Propojujeme aktivní lidi ve vzdělávání.” A o propojení a sdílení zkušeností byla jak oficiální část, tvořená krátkým představením některých zajímavých projektů jejich tvůrci, tak i ta neoficiální část – networkingová. Již dva a půl roku, vždy 2x za rok, je v Brně organizuje Lea Mentlíková. Tématem 8. setkání v Brně byla improvizace a storytelling ve vzdělávání.

Lea Mentlíková

Lea Mentlíková

A nyní již k samotnému jádru celého večera, tedy k řečníkům. Bylo jich pět. Zaujali nejen ukázkovým přednesem, ale zapůsobili na všechny přítomné svými zkušenostmi netradičního vzdělávání. Přečtěte si, o čem na EduFóru mluvili.

První řečník Petr Sucháček nasadil laťku velmi vysoko. Není ale divu – komunikační trénink již dlouhou dobu vyučuje. V učebně J4 tak se svými kolegy pomáhá nejen budoucím i čerstvým učitelům, ale všem těm, kdo mají zájem svůj projev a komunikaci zlepšit. Večerní hodiny jsou otevřeny i veřejnosti. Kapacita je však omezená, tak se rychle přihlaste! Více informací naleznete také na jejich webu prostor-j4.cz nebo stejnojmenných facebookových stránkách.

Petra se nám podařilo i vyzpovídat – dozvěděli jsme se například, že ještě před začátkem programu se čtveřice řečníků, kteří se navzájem dobře znají, společně rozmluvila a naladila na stejnou vlnu. A protože se celé EduFórum točilo kolem improvizace, nezapomněli jsme se zeptat: Jak moc jsi při svém vystoupení improvizoval?  “Řeč se neučím zpaměti, mám však rád jasno ve styčných bodech. Kolem nich improvizuji až na některé pasáže (sebevědomí vs. sebe – vědomí). Celkově vzato je u mne vystoupení improvizace takových 30 %.”

Naše další otázka patřila tomu, jak si Petr svůj projev připravoval: “Vystoupení jsem ladil od úterý, kdy jsme se potkali s ostatními lektory a povídali si o tom, co by mělo o našem předmětu zaznít. Ve středu dopoledne jsem si sepsal, co bych chtěl říct, a pak jsem si to vyzkoušel na hodině. Dostal jsem zpětné vazby a poté upravil některé pasáže.”

Poslední otázka se zaměřila na celkové hodnocení večera a EduFóra: “Celek jako EduFórum mi přijde skvělá platforma a musím říct, že Lea byla jako organizátorka před eventem vynikající. Bylo o mne vážně postaráno, což nebývá zvykem. Navíc myšlenka EduFóra velmi hezky ladí s tím, o co se snažíme s našimi předměty – dát o sobě vědět, síťovat a vést k pochopení mezi lidmi.
A celý večer po organizační stránce? Je škoda kapely, která zněla v sále vedle. Také bych za sebe vymyslel jiný způsob představení a seznámení účastníků – něco dynamičtějšího a rychlejšího. Jinak všechno bylo super, včetně občerstvení. Následný networking byl velmi plodný, dlouhý a náročný.

12074582_997663460296359_100465810181396470_n

Petr Sucháček a Petr Holík

Druhým v pořadí byl další Petr, Petr Holík. Improvizátor tělem i duší představil projekt Science Slam, který spojuje základní výzkum a veřejnost. Cílem je přiblížit “tvrdou” vědu běžným lidem a probouzet již zapomenutou zvědavost zaměřenou na to, “jak věci fungují”. Kromě pravidelných soutěží v Brně (diváci potleskem vyberou nejpoutavější projev), cestuje Science Slam i na ostatní kulturní akce, tudíž se s vědou setkávají i fanoušci hudby a divadla v rámci festivalů. Příští Science Slam se koná 4. listopadu od 19 hodin v Kabinetu MÚZ v Brně, aktuality můžete sledovat na facebookové události zde nebo na stránkách Science Slamu.

Svět podle Čapka, s tématem velice inspirativním, jezdí slečny ze Storytelling.cz na druhý stupeň základních škol. O tom mluvila ve své řeči Jana Holubová, která skrze příběhy a hraní tvoří v divácích prožitek, který se prý nedá úplně přenést, ale jen napodobit. Právě jedinečnost interakce při storytellingu (vyprávění příběhů) ho odlišuje od divadla, zároveň nabízí možnost jejich posluchače i něco naučit. Chcete se o storytellingu dozvědět více? Zúčastněte se festivalu storytellingu, který proběhne již 7. listopadu v Brně na starém překladišti Malá Amerika! Zde najdete jeho program.

I Janču se nám podařilo vyzpovídat. Ptali jsme se samozřejmě na to, jak se dařilo improvizovat při jejím vystoupení a jak se jí večer líbil: “Kdyby moje dnešní vystoupení bylo 100% improvizace, bylo by to nejlepší. To se mi sice nepodařilo, ale oproti připravenému projevu se pozměnilo zhruba o 50%. Jsem s tím spokojená, stejně jako s úžasnou atmosférou a výkony ostatních vypravěčů! ” 🙂
Janča nám také prozradila, že působí ve skupině, která si improvizaci užívá – jmenuje se Tamti. Jejich příští Improchallenge je již 21. října, proto neváhejte a přijďte se podívat! 🙂 Seznam nejbližších akcí naleznete na jejich internetových stránkách zde.

 

12088135_997663493629689_1927708829822391414_n

Jana Holubová a Hana Vrtalová

Improvizace, ale tentokrát v angličtině, byla tématem pro Hanu Vrtalovou. Představila nám koncept výuky cizího jazyka, v jejím případě angličtiny, hravou formou. Za pomoci improvizace se studenti učí nejen od lektora, ale i mezi sebou navzájem a navíc je to baví. Hana vyučuje spolu s Tomášem Andrášikem předmět Dramatická improvizace v AJ na Pedagogické fakultě MU. V ISu ho naleznete pod kódem AJ_DRAM – pokud vás tedy zaujal, můžete si ho v příštích semestrech zapsat a absolvovat. 🙂

Na závěr programu účastníkům Eva Dittingerová představila Council neboli poradní kruh. Formát sezení je doplněn pravidly převzatými z indiánských tradic. Aktivita nesložitá na pochopení se může proměnit v šikovný nástroj stmelení kolektivu a sebevyjádření. Co dalšího Vám může Council nabídnout naleznete na stránkách council.cz. Můžete se podívat také na anotaci knihy Cesta poradního kruhu (Zimmerman & Cole), o které Eva mluvila jako své inspiraci, a to zde.

12109102_997663656963006_2527312495447402664_n

Eva Dittingerová

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem účastníkům, se kterými jsme si mohli po ukončení řečnické části popovídat, zejména řečníkům, kteří nám ochotně poskytli rozhovor pro tento článek. Doufáme, že se s Vámi čtenáři uvidíme na dalším setkání EduFóra! (v Brně  již za půl roku, budeme Vás o tom informovat!) :).

Aktualizováno: Další fotografie naleznete na Facebookových stránkách EduFóra.

Odesílám
User Review
0 (0 hlasů)
Přejít k navigační liště