Erasmus+ trochu jinak

Přemýšlíte nad Erasmem, ale pořád se vám v mysli vynořují nějaké překážky? Celý semestr je možná moc dlouho, stipendium vám asi nebude stačit, bojíte se, zda se domluvíte v zahraničí, nechcete jet sami… Nenechte se tímto vším odradit a zkuste vyjet třeba jenom na týden.
Ačkoli jste o tom možná ještě neslyšeli, Erasmus může mít mnoho podob. Jednou z nich jsou tzv. projekty výměny mládeže, o kterých bude tento článek. Výměny mládeže jsou cca týdenní programy pro mladé evropany ve věku 18 – 30 let. Oproti dlouhodobějším zahraničním pobytům mají tyto kratší programy hned několik výhod. Jsou kratší, není potřeba tolik papírování, nemusíte být studentem, nepojedete tam sami, máte na výběr z obrovského množství termínů, zemí i témt a skoro nic vás to nestojí.
Přihláška
Jak to celé probíhá od začátku? Nejprve musíte najít projekt, kterého byste se chtěli zúčastnit. Můžete použít buď klasický vyhledávač, nebo sledovat stránky organizací, které se přímo výměnami mládeže zabývají. Takovýchto organizací je v ČR opravdu hodně, proto uvádím pouze několik z nich http://www.eycb.eu/ http://tmelnik.cz/ www.beinternational.cz Nejaktuálnější informace se většinou dozvíte z jejich Facebookových stránek. I já jsem tyto stránky již nějakou dobu sledovala, a když se objevil projekt, kterého jsem se chtěla zúčastnit, vyplnila jsem přihlášku a čekala, zda budu na projekt vybrána. Na přihlášce si dejte záležet, na jejím základě se rozhodne, zda budete pro projekt vybráni. Zpravidla ale její vyplnění nezabere víc než hodinku.
Letenky
Když vás na projekt vyberou, musíte si co nejrychleji začít vyřizovat letenky, popř. jízdenky. Většinou má každý projekt určenou částku, do které vám proplatí cestovní náklady, proto všechny jízdenky i letenky pečlivě uschovejte.
Ostatní účastníci
Nemusíte se bát, že byste na projekt jeli jako zástupci ČR sami. Většinou se z každé země účastní 3 – 5 lidí. Určitě je vhodné se předem kontaktovat a domluvit se na společné cestě. Taky se společně připravíte na intercultural night, kdy skupinky účastníků představují ostatním svou kulturu a zemi.
Na místě
Projekty Erasmus + jsou vždy zaměřeny na určité téma, kterému se v průběhu pobytu účastníci do hloubky věnují. Může to být třeba migrace, recyklace, ekologie, divadlo, film, podnikání, umění… témat je opravdu nepřeberná nabídka. Nemusíte se bát, že byste si připadali jako ve škole. Kromě tématu je vyhrazen dostatečný prostor pro seznamování s ostatními účastníky a místní kulturou. Obvykle je v rámci projektu zahrnuta i exkurze nebo výlet.
Po příjezdu domů
Po návratu z projektu vás čeká dospávání všech těch probdělých nocí, vzpomínání na společně zážitky a mnoho nových přátel na Facebooku. 🙂 Hlavně nezapomeňte včas odeslat jízdenky organizátorům, ať vám je můžou proplatit. Některé organizace po vás mohou vyžadovat sepsání reflexe a hodnocení programu. To je ale opravdu vše.