08 Pro

Rozhovor se zakladatelem nového vzdělávacího videoportálu ISIBALO

ISIBALOMatematický vědomostní portál, který založil Dominik Chládek, student Obecné matematiky na Přírodovědecké fakultě MU. Co vlastně na ISIBALU všechno najdete? A jaké má Dominik s portálem plány do budoucna? Dočtete se v tomto rozhovoru!

Představ mi portál ISIBALO – pro koho je určený?

ISIBALO je primárně místo, kam může zamířit každý, koho zajímá matematika, nebo potřebuje s matematikou pomoci. Je to prakticky vzdělávací web, kde uživatelé najdou výuková videa, studijní materiály, i vyřešené příklady. V sekci žádostí také každý může napsat příklad, se kterým si neví rady, a my mu s ním pomůžeme a vysvětlíme postup řešení. Stejně tak si uživatelé mohou napsat žádost o konkrétní videa, které jim na portálu chybí, a ostatní je mohou hlasováním podpořit. Navíc je ISIBALO pro všechny zdarma, nemusíte platit žádný poplatek, nenajdete tam ani žádné reklamy.

V tomto videu se dozvíte o ISIBALU víc:

Proč ses rozhodl vytvořit nový vzdělávací portál o matematice?

Inspiroval jsem se od mých kamarádů, kteří podobný projekt chtěli realizovat s angličtinou. V té době jsem ještě nestudoval na PřF, ale znělo to jako dobrá věc, tak jsem se do toho vrhl po hlavě. Asi před rokem a půl jsem začal dávat dohromady studio, ve kterém videa točím, a seznámil jsem se s Pavlem Plívou, který šel do tohoto projektu se mnou a vytvořil stránky ISIBALA. Pak jsem začal točit výuková videa – s cílem, abych vysvětlil matematiku všem, kteří si s ní nevědí rady. ISIBALO je ale i pro ty, kteří s matematikou tolik neválčí, a chtějí se v ní zdokonalit. Matematika mě hrozně baví, a mrzí mě, když má na ní někdo negativní názor. Myslím si, že když se to učivo správně podá, tak to může být srozumitelné a celkem i zábava. Proto se snažím tento obávaný předmět předvést v lepším světle a zviditelnit tu práci géniů, na jejichž ramenou stojíme. 🙂

Kolik videí už máš na ISIBALU nahraných? A jak dlouho Ti průměrně trvá jedno takové video natočit?

 Na ISIBALU už je přes 400 videí a asi 350 vyřešených příkladů, a každý týden přibývají další a další. Původně mi natočit video trvalo hodně dlouho a smazal jsem stovky nahraných hodin, než se videa dostala do obstojné fáze tak, abych je mohl na portál vložit. Z počátku jsem nebyl zvyklý stát před kamerou, měl jsem spoustu přeřeků, nebo jsem používal pořád dokola ty samá slova. Ale časem jsem si zvykl a nyní točím videa většinou na první pokus.

Zakladatel portálu ISIBALO Dominik Chládek

Dominik Chládek

Proč název ISIBALO, co to znamená?

ISIBALO znamená v jednom africkém jazyku (Zulu) počet. Do názvu se mi nechtělo, ale tlačil nás čas, tak jsem hledal v různých jazycích překlady matematických pojmů – trojúhelníku, derivací a podobně, a když jsem narazil na slovo ISIBALO s významem počet, řekl jsem si, že jsem zřejmě našel, co jsem hledal.

Měl jsi někdy pochybnosti, zda ISIBALO zvládneš zprovoznit?

Měl. Zvláště proto, že z počátku jsem ani neviděl mnoho souvislostí v matematice, a častokrát se mi nedařilo látku vysvětlovat srozumitelně a plynule před kamerou. A i když jsem třeba podle mého názoru natočil obstojné video, nikdo ho neviděl a nemohl mi říci, jestli skutečně za něco stojí nebo ne. Proto jsem měl mnoho pochybností.  Ale díky hlubšímu studiu na škole se to zlepšilo. Hlavně velký dík dlužím svým blízkým lidem, kteří mě podporovali, než jsme to spustili. A nyní samozřejmě také všem, kteří mi na mail píšou, ať nepřestávám, a že jim ISIBALO opravdu pomáhá – to mě vždy potěší a namotivuje k dalším inovacím. Nakonec to vypadá tak, že to nejsou úplně nejhorší videa na světě. 🙂

Jaké jsou Tvé vize do budoucna?

Byl bych samozřejmě rád, kdyby ISIBALO pomáhalo lidem co nejvíce, aby se nám to dařilo alespoň tak, jako doposud. Dále bychom rádi časem navázali komunikaci se školami. Konkrétní věci si ale zatím nechám pro sebe, pomalu na tom pracujeme. 😉 Od ledna se také plánujeme zaměřit i na menší děti ze základních škol. Budeme točit videa s dětmi a snažit se ukázat základy matematiky hravou a názornou formou. Takovým tím stylem – děti dětem. Moc se na to těším, podle mne je důležité hravou formou vysvětlit matematiku hned od začátku. Časem bych chtěl z ISIBALA udělat i portál, kde nebude jenom matematika, ale i ostatní předměty, jako fyzika, čeština, angličtina apod. Na to ale sami nestačíme, proto sháníme nové lidi, kteří by se chtěli do projektu zapojit a pomoci nám s vývojem dalších předmětů.

Nějaká poslední slova?

Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se na vývoji webu podílí, a kteří nás podporují. Nejsme za tím vším jenom my dva, ale mnoho dalších lidí, kteří nám pomáhají všechno zvládat. Ať už je to skvělé promo video výše, grafika webu, materiály na stránce, nebo pomoc s propagací. Bez nich by byla ta cesta velmi těžká, moc si toho vážím a nezapomenu jim to.

Díky za rozhovor a přeji hodně štěstí!

Pokud vás rozhovor zaujal, můžete navštívit stránky na této adrese: isibalo.com

Odesílám
User Review
5 (8 hlasů)

3 thoughts on “Rozhovor se zakladatelem nového vzdělávacího videoportálu ISIBALO

 1. Profilový obrázek

  Dominiku, skvělé! Škoda, že už nechodím do školy. S Isibalem bych si třeba matematiku i oblíbila.
  Ohromně Ti, Dominiku, fandím!!! Jen tak dál!!!

  • Profilový obrázek

   Děkuji Ti mnohokrát! No nikdy není pozdě začít, učíme se všichni v každém věku 🙂 ale vážně díky za fandění, moc si toho vážím!

 2. Profilový obrázek

  Ahoj Dominiku !
  Tečou mi slzy dojetím, jsi prostě skvělý !!
  Ve skrytu duše jsem o Tobě věděla, že nás všechny překvapíš..moc Ti fandím !

  Bohu N. z dd

Comments are closed.

Přejít k navigační liště