10 Bře

ELFday aneb o aktualitách neaktuálně

Jak jste se v nedávném příspěvku z pera Michaely Bočánové mohli dočíst, desátého února se konal Elfday aneb E-learningové setkání tentokrát ve znamení slov „samostatnost a kreativita“.  Poněvadž byl program vyvěšen a přísahám, že až kam dohlédnu, nebyl změněn, přejdu rovnou k akci samotné. Aby se komukoli, kdo shledá příhodným přečíst si tento článek, dostalo něco užitečného, budu svůj pohled směřovat zejména na studenta, návštěvníka této akce.

Důvodem je, že právě student, vyjma učitelů základních a středních škol se zápalem v e-learningu, mohl načerpat nejvíce hodnotných poznatků. Pokud našemu studentovi náhodou nebyla přízeň nakloněna a on se nemohl akce zúčastnit, nemusí zoufat, protože se mu do nejbližší doby dostane záznam všech přednášek a workshopů. O nic nepřijde – tedy co se informační stránky týče. Totiž nepochybně si všiml položky, jejíž start byl naplánován na dvanáct hodin – Občerstvení s překvapením!
Nechci, aby to vypadalo, že tím nejpodstatnějším bylo právě občerstvení, k tomu se dostanu brzy, nicméně nemá-li náš student stále jistotu, zdali chce strávit příští volný den v prostorech univerzity, chtěl bych jej tímto motivovat, aby to zkusil, tak parádně připravený Oolong jsem už dlouho neměl!

Dá-li náš student na mou radu a příští akci si nenechá ujít, u čehož by neměli chybět ani jeho kamarádi či spolužáci, nemine jej řada podnětných informací. Abych však nespekuloval o událostech skrytých rouškou času, vrátím se k akci, o které mám co říct, zejména pak o jejích programu.

Na pořadu dne byl zprvu František Dalecký za organizaci MimoŠkolu. Doporučuji rozkliknout a prozkoumat. Zjistíte například, že jsou autory Průvodce začínajícího mimoškoláka, na níž nedávno upozorňovala Kristýna Havlíková. Oku by také neměl uniknout Katalog zdrojů, který je ucelenou studnicí pro všechny, kteří mají chuť se vzdělávat v jakémkoli směru. Cílem přednášky však byl MOOC.  Masové, otevřené, online kurzy umožňují vybrat si z řady organizací, jež spolupracující se světovými univerzitami, určitý kurz, ten absolvovat a ke všemu za něj dostat platný certifikát. Jak se říká, nic není zadarmo. Zde to platí z části. Některé kurzy se otevírají na období zcela zdarma, popřípadě zpoplatněny jsou jen určité funkce. Pokud by měl kdokoli s tímto systémem zkušenosti, nechť se o ně podějí. Odpoledne na přednášku navazoval workshop, který fungování MOOC osvětloval.

Po výstupu Františka Daleckého přišla na řadu Olga Ryparová s Khanovou školou. Pro Vás, kteří znáte Khan Academy, je vhodné říci, že se nejedná o počeštěný název. Respektive náplní Khanovi školy je zejména překlad již existujíc výukových videí, ale v rámci své působnosti není pouze českou doménou, která by distribuovala originální obsah. Máte-li se něco naučit, je nutné znát kontext. Ten však ne vždy postihnete v souborů videí, u nichž chybí návaznost. Ta je právě tím, o co se Khanova škola (mimo překlady) snaží. Doporučuji se se stránkou seznámit. Ačkoli se videa původně věnovala matematice, stránky nabízejí řadu dalších oblastí, z nichž je možné načerpat zajímavou formou hodnotné informace.

Následující část byla věnována prezentacím učitelů a studentů FF MU. Čas jsem však trávil na dvoře a s kolegyní v předstihu plnil jazykovou hru s využitím QR kódů. V tomto případě mé mobilní zařízení fungovalo lépe než můj operační systém, jehož sídlem je prý hlava. No nikdy jsem se neměl za jazykového génia. K dění v budově J jsem se vrátil právě v době, kdy ze stolů začínaly mizet ty nejchutnější kousky všemožného občerstvení. Slíbil jsem si, že tuto stránku nebudu příliš vyzdvihovat, ale nebyl jsem na mnoha akcích tohoto typu, a pravděpodobně na žádné, kde by Vám čaj připravoval odborník z nedaleké čajovny a pohoštění by bylo vegan friendly. Už jen pro to, by stálo za to být v navštěvování univerzitních událostí aktivnější. (Třeba se jedná o běžnou praxi! Prosím, ať mi tuto domněnku nikdo nevyvrací.)

Než se všichni stihli z místnosti vypařit, začal zmíněný workshop k MOOC, na který navázala Nikola Černá tentokrát s návodem a důležitostí prezentace svých výsledků na síti LinkedIn. Má návštěva pak skončila výstupem Veroniky Neničkové, kde přihlížející seznamovala s velmi podařenou aplikací Explain Everything. O aplikaci jsem do té doby příliš nevěděl, avšak svými možnostmi mě v rámci výuky s podporou tabletů nadchla. Doufám, že zbylé workshopy se ke zhlédnutí objeví brzy, poněvadž mě každý výstup něčím obohatil a myslím, že je škoda, aby se tak nestalo i u lidí, kteří se akce nezúčastnili.

(Edit: Měl jsem za to, že odkazy dorazí na YouTube channel  Kancelář e-learningu FF MU, poněvadž se tak dělo minulý rok. Zatím se tak však nestalo. Odkazy na videa budou v případě jejich zveřejnění doplněny. Omlouvám se tak na drobné nesrovnalosti v textu a pozdní zveřejnění. Nicméně poselství je v tomto případě jasné. Pokud Vás nic nenapadlo napovím. Příště se tam stavte taky!)

Odesílám
User Review
0 (0 hlasů)
Přejít k navigační liště