19 Kvě

Kombinovaná forma studia na ÚPV

Na Ústavu pedagogických věd máme možnost vybrat si studium prezenční formou nebo kombinovanou jak na bakalářském (Pedagogika) tak na magisterském stupni (Andragogika, Pedagogika, Učitelství pedagogiky pro střední školy). Nejrozšířenější je prezenční studium, tedy každodenní docházka na výuku, která je intenzivnější, ale časově náročnější. Pokud nevíte co si pod pojmem kombinované studium představit, přečtěte si tento článek, dozvíte se více.

Chtěla bych poděkovat dvěma studentům z našeho ústavu, kteří byli tak ochotni a zodpověděli mi pár otázek ohledně jejich studia a tak pomohli ostatním studentům či čtenářům našeho webu zkonkretizovat kombinovanou formu studia.

 

Proč si studenti vybírají právě kombinované studium?

Studuji ještě jeden obor a to prezenčně, dále rozjíždím podnikání, tedy časově bych prezenční studium nezvládal.

Výborná možnost pro skloubení práce (a tedy praxe) se studiem. Osvědčilo se mi to i při hledání práce, když jsem měnila zaměstnání – v tu dobu jsem již měla hotového bakaláře a mohla jsem tak zmínit tento stupeň vzdělání a několikaletou praxi. Práci jsem tak našla do jednoho měsíce.

Nejčastěji studenti volí formu kombinovaného studia, především kvůli časové nenáročnosti, kdy při studiu mohou si dovolit chodit do práce či studovat další obor.

 

Jak probíhá vyučování kombinovanou formou konkrétně na ÚPV?

Výuka probíhá v pátek, každých 14 dní, cca 6x za semestr v budovách filozofické fakulty.

Téměř do každého předmětu tvořím nějakou seminární práci nebo týmové projekty. Průběžné testy nemíváme, ale skupinové práce jsou běžné jak v hodinách, tak při projektech k získání zápočtu.

Učím se nejčastěji po večerech před zkouškou, o víkendech, dle časových možností.

 

A co zkouškové období?

Co se týče termínů, je dostatek, tedy si nemůžu vůbec stěžovat.

Zatím mám poměrně dobrou zkušenost s tím, že vyučující se snaží vyjít kombinovaným studentům vstříc a zkoušky jsou často organizovány na pátek. Termínů bývá většinou dost, většinou alespoň 3, vybere si určitě každý, zkoušek zase tolik není.

Co spolužáci, máte čas se seznámit?

Osobně některé znám, nevím kolik nás na oboru přesně je, ale mám hrubou představu zaokrouhlenou na desítky.

Osobně znám pouze několik studentů, a to buď ze společných projektů, nebo jen tak ze školy, ale mimoškolně se nestýkáme. Většinou komunikace probíhá e-mailem formou dohody, co kdo vypracuje. Vzájemně si pomáháme i s materiály na zkoušky, máme skupinu na Facebooku apod. Na oboru nás je cca 15-20. 

 

Doufám, že článek některým přinesl nové informace a některým možná pomohl při rozhodování, zda zvolit prezenční formu nebo kombinovanou při dalším studiu.

 

Odesílám
User Review
5 (1 hlas)
Přejít k navigační liště