13 Říj

Rady a tipy: jak a kde hledat literaturu pro psaní odborného textu?

Každý student se s psaním odborného textu chtě nechtě setká – ať už v průběhu studia, kdy píše různé seminární práce a ročníkovku, nebo nejpozději při psaní bakalářské či magisterské práce. Rozhodla jsem se proto, že sepíšu pár osvědčených tipů, jak se s hledáním relevantních zdrojů co nejlépe poprat.

Moje první rada bude překvapivě směřovat k výběru tématu. Zapřemýšlejte, zda již něco k dané problematice bylo publikováno. Pokud si vyberete neprobádané téma, o kterém hovořil maximálně někdo v Maďarsku nebo Číně (těmto jazykům pravděpodobně rozumět nebudete), těžko se k relevantním zdrojům přiblížíte. Je proto lepší, když si o tématu nejdříve zjistíte alespoň základní informace – jaké oblasti se problematika týká, zda o ní bylo něco napsáno, atp.

Další krok, který je dobré podniknout, je najít alespoň jednu publikaci či příspěvek v odborném časopise, který se týká příslušného tématu. Snad každý zná strýčka Google a tetičku Wiki, ale ty vám doporučovat nebudu – jsou jiné cesty, jak se dostat ke kvalitním zdrojům. Můžete například prohledat odborné databáze dostupné pro všechny studenty MUNI (na adrese ezdroje.muni.cz). Díky vzdálenému přístupu si zde můžete vyhledat mnoho relevantních článků z recenzovaných periodik, často ve fulltextu, bez nutnosti chodit do knihovny.

Pokud již máte alespoň jednu odbornou publikaci, ze které budete čerpat, je vhodné najít další podobné zdroje. K těm se můžete dobrat různými způsoby. Nejjednodušší se mi jeví podívat se do seznamu zdrojů, ze kterých autor knihy čerpal. (To byste mimochodem měli udělat i při posuzování odbornosti a relevantnosti zdroje.) V seznamu si vyberte pár zdrojů, které vás zaujmou nejvíc – ať už autorem, názvem či blízkostí tématu. Takto můžete postupovat donekonečna. A nebo tu jsou další způsoby.

Jedním z nich je využití databáze Tisíc knih (tisicknih.cz). V této databázi je zhruba 70 tisíc nejvíce půjčovaných knih, včetně těch odbornějších. Pokud vás například zaujme Teorie nevzdělanosti od Konrada Paul Liessmanna, databáze vám během pár sekund navrhne dalších 1000 podobných publikací.

Na těchto stránkách naleznete interaktivní tutoriál pro psaní odborných textů, konkrétně článků do recenzovaných periodik. Může se vám hodit jako průvodce psaní abstraktu a rádce pro jednotlivé části textu. Tutoriál vznikl na MUNI, konkrétně při Knihovně univerzitního kampusu.

Pokud hledáte odborné články, určitě zavítejte i na stránky ReasearchGate.net, které používají i naši vyučující na ÚPV. Nejenže si můžete často stáhnout fulltextový dokument, ale zároveň zde vidíte, kolikrát byl článek citovaný a kde.

Nezapomeňte také navštívit náš rozcestník zdrojů, který najdete v sekci odkazy.

Kromě osvědčených internetových zdrojů můžete vyrazit do knihovny, kde často seženete publikace, které nikde na netu nenajdete. Může se vám sice stát, že si je budete moci přečíst pouze prezenčně, ale v tomto případě si je můžete oskenovat, nebo využít klidu v knihovně ke zpracování vašeho textu.

A kde hledáte odborné zdroje vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti!

Odesílám
User Review
5 (4 hlasy)

One thought on “Rady a tipy: jak a kde hledat literaturu pro psaní odborného textu?

  1. Petr Sucháček

    Díky, Kiko, za článek!

    Jen doplním ze své sekce ročníkové práce další užitečné odkazy na zahraniční zdroje a také české recenzované časopisy:

    Vyhledávací databáze:
    Databáze MUNI – discovery.muni.cz
    Taylor and Francis – http://www.tandfonline.com/

    České recenzované pedagogické časopisy:
    Studia paedagogica – http://www.phil.muni.cz/journals/studia-paedagogica
    Pedagogika – http://pages.pedf.cuni.cz/pedagogika/?lang=cs
    Pedagogická orientace – https://journals.muni.cz/pedor
    Orbis scholae – http://www.orbisscholae.cz

Comments are closed.

Přejít k navigační liště