20 Lis

Rétorika

Pokud studujete Pedagogiku a začínáte pomalu plánovat, které povinně volitelné předměty si chcete zapsat příští semestr, rozhodně byste neměli opomenout předmět Rétorika. Za úspěšné ukončení předmětu vás čekají krásné tři “béčkové” kredity, ale troufám si tvrdit, že přínosů rétoriky pro vaše studium bude daleko víc.

Nečekejte, že si z těchto hodin odnesete listy papíru hustě popsané poznámkami, nebo dlouhé seznamy povinné literatury. Místo toho vám vyučující poskytne mnoho námětů k přemýšlení a častokrát i dobrou náladu a spoustu zajímavých tipů na četbu nebo filmy. Na své si rozhodně přijdou fanoušci Simpsonových, antické literatury i Shakespeara. Tím ale v žádném případě nenaznačuju, že to bude zápočet zadarmo!

Vyžaduje se zejména docházka do hodin a dva projevy před třídou, které vaši spolužáci společně s vyučujícím okomentují a zanalyzují. Opravdu se ale nemusíte bát, za občasné zakoktání nebo zapomenutí textu vás nikdo nezastřelí ani nezesměšní. Namísto toho se s vámi ostatní podělí o zpětnou vazbu na váš výstup a dají vám praktické tipy pro vaše budoucí projevy.

Z teoretické části si rozhodně zapamatujte různé druhy přesvědčování, abyste věděli, jaké “páky” použít, až budete žádat o odvolání proti nepřijetí na váš vysněný studijní obor, nebo až budete chtít někoho přesvědčit o svých argumentech. Z praktické části hodin se vám bude hodit zejména analýza vašich gest, postoje při projevu a početnosti používání výplňových slov.

Doufám, že jsem vás od absolvování tohoto předmětu neodradila. Za mě ho můžu jedině doporučit, a pokud by byla možnost si ho dobrovolně zopakovat, šla bych do toho zas.

Odesílám
User Review
0 (0 hlasů)

2 thoughts on “Rétorika

  1. Daniel Přikryl

    To zní báječně! Mám za to, že i krátká prezentace s následnou zpětnou vazbou může dát mnohem víc, než několik hodin (přednášek) bez následného zhodnocení co fungovalo a co ne.
    Můžeš mi říci, jak byla vybírána ta témata k řečnění?

  2. Michaela Bočánová

    Jeden projev má být na odborné téma a druhý má být příležitostný (narozeniny, svatba, pohřeb…). Ve výběru tématu nejsou žádná omezení, každý si vybere to, co ho zajímá.

Comments are closed.

Přejít k navigační liště