10 Bře

Rozhovor s Vojtou Bendou: Festival osobnostního rozvoje

Absolventi studia Zkušenostně reflektivního učení pořádají Festival osobnostního rozvoje (7. – 9. dubna), jedinečnou akci založenou na principech zkušenostního učení. Účastníci si budou vybírat z mnoha praktických workshopů, po nichž budou za pomoci reflexe ze své zkušenosti těžit. Budou si také moci namíchat program podle vlastní chuti, vyzkoušet si aktivity v bezpečném prostoru pod vedením zkušených lektorů a následně svoje dojmy a zážitky sdílet s ostatními lidmi podobného zaměření.

Níže se můžete dočíst příběh Vojty Bendy, jednoho z lektorů festivalu a to, jak se z oblasti práva dostal k lektorování rozvojových kurzů. Na Festivalu vede workshop facilitace a přirozené řízení času.

  • Co je pro tebe osobnostní rozvoj? Co tebe osobně nejvíc rozvíjí?

Osobnostní rozvoj je pro mě velmi široký pojem. U sebe vnímám dvě roviny a to objevování nových zdrojů inspirace a pak trénink a zdokonalování se v tom, co mě zaujalo a rozhodl jsem se to zapracovat do svého života. A to v různých rovinách – fyzická (cvičení těla a sport), psychická nebo duševní (třeba práce s vnitřní vůlí, práce s vnitřním strachem, zvládání emocí) a odborný rozvoj (učení se, moje sebezkušenost).

Nejvíc mě rozvíjí dělat přímo reálné věci. Neučit se o něčem, ale rovnou to dělat. Včetně důkladné přípravy a ohlížení, co se podařilo a co příště změnit.

  • Jak se stane z právníka lektor osobnostního rozvoje?

V mém případě to byla vlastně řada náhod a setkání se správnými lidmi. Ten hlavní impuls byl, kdy jsem byl na zážitkovym kurzu jako účastník. Ten kurz mi otevřel úplně nové obzory, potkal jsem se tam s lidmi, kteří úplně jinak přemýšleli. Protože já jsem v tu dobu studoval práva a mezinárodní vztahy, takže jsem se potkával jenom s určitou skupinou lidí a ne moc mimo… Taky jsem VojtaBendaale už nějakou dobu v Brně vedl Assassina – městskou hru. A tyhle dvě věci se najednou propojily v jednu. Ten kurz mi pomohl začít vědomě reflektovat co dělám a zjistil jsem, že jsou vlastně věci, ve kterých jsem dobrej, aniž bych si to přiznával a že jsou věci, ve kterých mám slabiny, aniž by mě to napadlo. A najednou se jako otevřela taková skříňka, která už pak nejde zavřít (smích).

Celou dobu jsem někde hluboko v sobě cítil, že mířím správným směrem. Prakticky to probíhalo tak, že jsem si během práce v právní kanceláři udělal mediační výcvik, pak dostal příležitost učit na univerzitě a nakonec odešel na volnou nohu.

  • Na jakou oblast se zaměřuješ ty?

V první řadě je to komunikace ve všech možných formách a podobách – prezentační dovednosti, konflikty, facilitace a domluva ve větších skupinách lidí.

Vedle komunikace se zaměřuju ještě na vzdělávání (jak dobře a zábavně předávát znalosti a dovednosti) a řízení času (jak všechno zvládat v souladu se sebou).

  • Co je podle tebe oblast, kterou dnes lidé v osobnostním rozvoji nejvíce vyhledávají?

To je těžká otázka. Jsou různé trendy, které přichází a odchází. Je to jako móda. V současnosti vnímám jako trendy třeba impro, mindfulness a koncept cesty hrdiny. To, co zůstává, je, že lidé často chtějí rychlá řešení – pár tipů a triků nebo jednoduchý manuál. Což v řadě oblastí (konkrétně) v komunikaci není možné a je důležité si to vždy během workshopu vyjasnit.

  • Proč se účastnit Festivalu osobnostního rozvoje? Proč se účastníš ty a proč by měli ostatní?

Začnu od sebe. Osobně znám spoustu lektorů, kteří na festivalu budou, a moc se těším na setkání s nimi.

A nyní se můžu obloukem vrátit k odpovědi na první otázku. Seberozvoj je pro mě o hledání inspirace, kudy bych se já mohl vydat dál. A takové množství ochutnávek z různých oblastí, co festival nabízí, je podle mě unikátní příležitost.

A kromě toho si na festival jedu odpočinout a užít si pohodový víkend.kom logo

Pozn. red.: Po Vojtově příběhu by vás možná zajímalo, co vše na takové jedinečné akci může odehrát. Proto doporučujeme navštívit jeho web  http://www.rozvojfest.cz/.

Odesílám
User Review
5 (3 hlasy)
Přejít k navigační liště