17 Dub

Rozhovor: Erasmus a pandemie

Viktor je studentem bakalářského dvouoboru Anglický jazyk a literatura a Pedagogika na FF MU. Na začátku února, ještě před vypuknutím pandemie onemocnění Covid-19, vyrazil na Erasmus do města Tartu v Estonsku.

Kolik času jsi na Erasmu ve finále strávil?

Do Estonska jsem přiletěl na začátku února a domů jsem se vrátil v druhé polovině března. Dohromady jsem na Erasmu strávil přibližně měsíc a půl. I když byl můj čas na Erasmu výrazně kratší, než jsem očekával, pořád jsem si ho stihl pěkně užít. Potkal jsem super lidi, se kterými jsem pořád v kontaktu, trochu jsem prozkoumal své studijní město a stihl jsem se podívat i do Finska až za polární kruh. Všem budoucím Erasmus studentům bych určitě doporučil se poznávat s ostatními studenty (hlavně ze začátku, kdy mají všichni ten stejný seznamovací mindset) a využít studentských akcí a výletů.

Přemýšlel jsi, že i vzhledem k pandemii v Estonsku zůstaneš?

Ze začátku jsem byl pevně rozhodnutý zůstat. Pak ale škola zrušila kontaktní výuku a k tomu se zrušily všechny akce a výlety, které se měly během semestru konat. I když na tom bylo Estonsko pořád relativně dobře (lépe než ČR), tak jsem usoudil, že zůstávat pro mě nemá moc smysl. Roli hráli také moji rodiče. Ti sice byli ze začátku pro to, abych zůstal, ale potom také naznali, že bude lepší, když se vrátím.

Jak probíhala komunikace ze strany MUNI, dostal jsi nějaká doporučení ohledně odjezdu?

Centrum zahraniční spolupráce všem Erasmus studentům doporučovalo vrátit se domů. Průběžně nám také dávali vědět, jaké jsou naše možnosti ohledně studia.

Jaké opatření zavedlo Estonsko? Nosili jste například roušky nebo bylo omezeno vycházení ven?

V době, kdy jsem odjížděl, se život v Estonsku moc nelišil od normálu. Byla zrušena výuka a větší akce, ale jinak nic. Nařízení přišlo až potom, co jsem odjel. Teď lidé musí dodržovat odstup 2 metry a shromažďovat se maximálně ve dvojicích. Roušky ale myslím nosit nemusí.

Bylo ti líto, že se musíš vrátit z Estonska, nebo jsi to naopak uvítal a těšil se domů?

Situaci jsem se snažil brát takovou, jaká byla. Pořád jsem byl ale hodně nerozhodný ohledně toho, zda zůstat, nebo ne. Když jsem se loučil s mými novými kamarády den před odjezdem, tak mě moje rozhodnutí mrzelo. Nakonec jsem ale rád, že jsem se rozhodl vrátit. Řekl bych, že je tuto dobu lepší trávit ve známém prostředí.

Jaké bylo zařizování odjezdu ze zahraničí a jak jsi cestoval zpět domů?

Bylo to logisticky dost náročné. Letů bylo minimálně a žádné z nich do ČR. Musel jsem letět do Berlína a v Berlíně nastoupit na vlak do Drážďan. V Drážďanech už na mě v autě čekali rodiče, se kterými jsem se nadšeně vydal domů.

Co říkali tvoji rodiče na to, že všichni musíte od karantény? Přišly nějaké reakce ze strany sousedů?

Rodiče to akceptovali bez jakýchkoliv námitek, byli rádi, že jsem se rozhodl vrátit. Byli na ty dva týdny úžasně připraveni a udělali všechno pro to, aby vše proběhlo bez problémů. Sousedé nám přáli, ať jsme všichni zdraví. Nikdo se nijak neohrazoval.

Jak probíhala samotná karanténa? Kontrolovala vás nějak hygiena?

Rodiče byli pořád trochu opatrní, tak pro mě radši doma vyhradili prostor, abychom omezili kontakt mezi sebou. Karanténa ale proběhla naprosto hladce. Nikdo nás nekontroloval, akorát jsme hned první den kontaktovali naše obvodní lékaře, že jsme přijeli z rizikové země.

Jak jsi to zvládal psychicky, měl jsi strach, že se u tebe koronavirus projeví?

Koronaviru jsem se neobával. Navíc jsem dělal při cestě domů vše, co jsem mohl, abych snížil riziko nákazy. Bylo ale zajímavé pozorovat situaci kolem sebe. Výhodou bylo například skoro prázdné letadlo.

Jak teď tedy probíhá tvůj Erasmus? Máš možnost dokončit ho online, nebo se musíš zapsat zpět na MUNI?

Zatím stále studuji online na mé Erasmus univerzitě, a plánuji tak i semestr dokončit. Centrum zahraniční spolupráce přišlo nedávno s dobrou zprávou, že při dokončení semestru s přijatelným počtem kreditů si mohou erasmáci ponechat celé stipendium, i když se vrátili domů. To je teď hodně dobrá motivace ke studiu!

Děkujeme Viktorovi za rozhovor a přejeme hodně štěstí se zdárným dokončením Erasmu!

Odesílám
User Review
4.87 (15 hlasů)
Přejít k navigační liště