08 Úno

Seznamte se – Betsy DeVos

Možná jste tento týden zaznamenali zvolení nové ministryně školství USA.  Kdo to ale je? Jak probíhalo její jmenování? A co od ní můžeme očekávat? Betsy DeVos je americká republikánská multimiliardářka, filantropistka a aktivistka v oblasti školství. Dne 7. února 2017 byla v americkém senátu zvolena výsledkem 51 – 50. Tomuto ale předcházely určité pochybnosti o její kompetenci, které s jejím zvolením určitě nezmizely.

DeVos byla prezidentem Trumpem nominována začátkem ledna 2017. Každý z prezidentových kandidátů na pozici ve vládě musí projít nejprve nominačním slyšením před konkrétním výborem senátu, kde zodpovídá otázky senátorů z obou politických stran, kteří následně hlasují o schválení nominace. Dále postupuje kandidát před kompletní senát, kde se pouze hlasuje o přijetí do funkce. Nutno poznamenat, že momentální senátní většinu drží republikánská strana, což umožňuje Trumpovi jednodušeji prosazovat své kandidáty, dokud o jeho volbě nezačnou pochybovat minimálně 3 republikánští senátoři. Během úterního hlasování tato situace nastala, a tak musel výsledek rozhodnout viceprezident USA Mike Pence. To se nestalo od doby vlády George W. Bushe.

Nominační slyšení proběhlo 17. ledna a vzápětí se stalo velmi diskutovaným tématem na internetu. DeVos totiž podala, i podle republikánských senátorů, velmi pochybný výkon. Na některé, z hlediska školské politiky podstatné, otázky odpovídala zmateně a v některých případech záměrně neposkytla jednoznačnou odpověď.

_93972703_mediaitem93972702

DeVos je známá svým prosazováním systému charterových škol, což jsou nezávisle operující veřejné školy, které jsou financovány státem, ale nejsou vázány stejnými pravidly, regulacemi a požadavky jako jiné veřejné školy. V minulosti například bránila charterové školy v Detroitu, jejichž kvalita byla předmětem plamenných diskuzí (podle některých se jednalo o největší katastrofu v historii charterových škol). DeVos je také zastáncem myšlenky odebírání části státních financí pro běžné veřejné školy (tzv. K-12 schools) a jejich převádění ve prospěch charterových škol. Zároveň ale nepodporuje myšlenku, že by všechny státem financované školy měly splňovat stejné standardy kvality. Na otázku k tomuto tématu se budoucí ministryně snažila vyhnout přímé odpovědi, dokud senátor, který otázku položil, nepoložil jinou otázku.

DeVos měla problém se zodpovězením více takových otázek. Jeden dotaz se týkal hodnocení kvality jednotlivých škol buďto na základě dovednosti žáků ve srovnání s průměrem, nebo míra rozšíření znalostí, který žáci zaznamenali za daný čas (growth vs proficiency). Způsob, jakým se DeVos snažila odpovědět, mnohým napověděla, že nemá přesné ponětí o této problematice. Senátor, který otázku položil, její odpověď uzavřel komentářem, že ho neznalost kandidátky zcela nepřekvapuje.

Další takovou situací se stala otázka ohledně zbraní ve škole. Toto je samozřejmě velmi citlivé téma v USA. DeVos jako tradiční zastánce republikánů je zastánce myšlenky vyzbrojování učitelů za účelem ochrany studentů. Tím se také ihned stala terčem kritiky ze strany demokratů. Na otázku, jestli si myslí, že zbraně patří kamkoliv do školního prostředí, se DeVos opět snažila vyhnout přímé odpovědi tím, že rozhodnutí by podle ní mělo zůstat na konkrétních regionech a jejich administrativách. Jako příklad potřeby zbraní ve školách uvedla školu ve Wyomingu, kde se údajně musí bránit před medvědy grizzly. Tato škola později uštěpačně odpověděla, že na medvědy jim stačí vysoký plot a sprej proti medvědům.

Její nepřesvědčivé, v některých případech zavádějící či vyhýbavé odpovědi, nedostatek zkušeností s řízením jakékoliv finanční operace nebo fondu vyvolaly během nominačního slyšení mnoho pochybností, a to nejen u demokratických senátorů. Další pochybnosti vyvolává i fakt, že její rodina je dlouhodobým podporovatelem republikánské strany. To vedlo senátora Bernieho Sanderse, aby se zeptal, jestli jí tato skutečnost mohla pomoct k nominaci.

Poslední kontroverzí, která kolem DeVos vyvstala bylo podezření na plagiátorství. Demokratičtí senátoři si totiž po nominačním slyšení kvůli neschopnosti kandidátky odpovědět přesvědčivě na většinu otázek vyžádali, aby jim  DeVos písemně odpověděla na doplňující otázky, které buďto nezodpověděla během slyšení nebo na které se nedostalo. DeVos tyto odpovědi poskytla, ale nedlouho poté vyvstalo podezření, že její odpovědi za ní psali spíše mnozí poradci (některé odpovědi se neshodovaly s odpověďmi, které poskytla během slyšení). Také se později prokázalo, že odpovědi na některé klíčové otázky jsou téměř přímé citace předsedy divize pro občanská práva ministerstva spravedlnosti z vlády Baracka Obamy.

161123131447-betsy-devos-exlarge-169

Co tedy lze říct závěrem? Nová ministryně školství USA má před sebou velmi těžký úkol prokázat, že i přes všechny tyto problémy dokáže spravovat jedno z největších ministerstev kvalitně a odpovědně. V opačném případě bude jedno z největší ministerstev americké vlády v rukou ministryně, která bude americké školáky za každou cenu bránit proti útokům medvědů grizzly.

Doporučujeme shlédnout níže přiložený záznam nejkontroverznějších otázek a dopovědí z nominačního slyšení a video o některých problémech charterových škol v USA.

Výběr z nominačního slyšení:

 

John Oliver – Charter Schools:

 

Odesílám
User Review
4.88 (8 hlasů)
Přejít k navigační liště