21 Led

Tipy, jaké zdroje z oblasti pedagogiky sledovat

Někteří z Vás jsou na pedagogických oborech nováčci, jiní je studují již pár let. Stále však máte dojem, že si příliš nevíte rady s tím, kde hledat nejrůznější informace, zprávy a novinky z oblasti pedagogiky? Tento článek Vám v hledání rozhodně pomůže. Nikdy totiž není pozdě začít se zase o trochu více zajímat o to, co Vás baví. A současně – kdo by si rád nepřidal pár bodů na profesním žebříku tím, že bude vědět, co se v jeho oboru děje a co je v něm nového?

V současné době je nejpoužívanějším mediálním kanálem sociální síť Facebook. Není totiž nic jednoduššího než lajknout stránku a pak se při každodenním procházení Facebooku kromě stalkování přátel také dozvědět něco nového z pedagogiky.

Facebook je super v tom, že většina zdrojů, které tu najdete, vychází z nějaké webové stránky, můžete tedy objevit zajímavý odkaz, který Vás pak navede dál k samotným webovkám či článku s kompletními informacemi.

  • Pedagogické info – vychází ze stejnojmenných webových stránek a je plné „infa z oblasti pedagogiky“
  • EDUin – pořádá různé události, panelové diskuze nebo workshopy, v Brně Skautského institutu v Brně a  platformy Otevřeno Brno, jejíž sledování na FB také vřele doporučuji. Obě tyto organizace také můžete sledovat na celostátní úrovni a můžete si hledat akce i v jiných městech ČR, kde se můžete aktivně zapojit do dění.
  • Oficiální profil MŠMT – informace, jaká nová vyhláška vyšla a co se na MŠMT děje
  • Oficiálních profilů fakult MU – především FF a PdF a jednotlivých kateder
  • ÚPV
  • Andragogika – obor ÚPV

Na Facebooku máte také možnost sledovat osobní profily odborníků či „lidí přímo z praxe“:

Do let budoucích se Vám můžou hodit Fórum rodičů či Rodiče vítáni. A pokud Vás baví věda a nové poznání koukněte na Vědavýzkum.cz, Celoživotní vzdělávání nebo Mimo školu.

Webové stránky jsou na rozdíl od Facebooku, který nabízí živé diskuze k danému tématu, spíše pro vyznavače delších a souvislých zpráv. Proto Vám dám pár tipů i na ně.

  • Učitelské listy – jsou pokračovatelem dříve tištěných Učitelských listů
  • Učitelské noviny – najdete je jak na stáncích, tak na netu a podívat se zde můžete na nejrůznější zprávy i najít seznamy škol
  • EDUin – jejich skvělé stránky ale také nabízí možnost odbírat jejich pravidelný týdenní zpravodaj bEDUin, který můžu jen doporučit
  • Otevřená věda – přehledný web, kde můžete najít také stáže pro studenty či kurzy pro pedagogy
  • Science café – pojednává o vědě v širším pojetí, ale mimo to také pořádá nejrůznější setkání apod.

Na kanále Youtube zase můžete najít nejrůznější videa s pedagogickou tematikou. Mrkněte třeba na TEDx Talks, které jsou převážně v angličtině nebo na EduFórum. Objevit se tu ale dají i jiné skvosty z oblasti pedagogiky a Vašemu vyhledávání se meze rozhodně nekladou.

Tištěná média jsou v dnešní době už poměrně zapomenutá, přesto mohu vřele doporučit články o vzdělávání Tomáše Feřtka, které můžete najít v týdeníku Respekt. Ráda bych zmínila i jeho knihu z nakladatelství Nová beseda nazvanou, Co je nového ve vzdělávání, která je napsaná velmi poutavě a čtivě, navíc je to tenká publikace, která je dostupná i v knihovnách MU!

Nakonec je třeba zmínit odborné časopisy, které často nejsou příliš lákavým čtením, ale díky tomu, že vychází jen párkrát do roka není až tak složité projít si nové vydání a přečíst si třeba jen abstrakt každého článku. Navíc i díky takové drobnosti zůstanete v kontaktu s aktuálními výzkumy.

Jednotlivé tipy na zdroje jsem pro Vás vybírala čistě z mého osobního pohledu a zájmů. Možnostem a fantazii se však meze nekladou, rozhodně tedy hledejte a nepřestávejte se zajímat.

A pokud byste si sami přece jen nevěděli rady, doporučuji předmět Propagace pedagogické vědy v jehož rámci vznikl i tento text.

Jako poslední bych ráda zmínila web, kde jste našli tento článek, tedy Pedagogika Brno, i zde můžete najít sekci Užitečné odkazy – vpravo nahoře 🙂 . Rozhodněte neváhejte a čas od času zde zmíněné stránky navštivte, stejně jako Pedagogiku Brno a její akce! 😊

A pokud byste objevili další užitečné zdroje, určitě se o něj nebojte podělit v komentářích!

Odesílám
User Review
5 (2 hlasy)
Přejít k navigační liště