Béčkové předměty – jak se odreagovat studiem při studiu?
Ať už jste studentem prvního nebo posledního ročníku, před registrační vlnou vám může nastat dilema: Jaké B předměty si zapsat? V tomto článku vám poradím čtyři „Béčka“ do podzimního semestru, tak jdeme na to!
Nejlepší je vybrat si předměty tak, aby vás něco naučily, ale zároveň nenarušily harmonogram při plnění kmenových A předmětů. Ideálním řešením je zapsat si to, co vás uprostřed dne plného přednášek a obšírných textů dostatečně uvolní, ale zároveň vás naprosto nenápadným způsobem naučí zásadní dovednosti. Takže trocha inspirace pro podzimní semestr…
Adaptačně motivační kurz
Jdete do prváku? Studenti Pedagogiky a Sociální pedagogiky a poradenství mají v prvním semestru jedinečnou příležitost seznámit se svými spolužáky, vyučujícími, získat rady a typy pro celé studium, ale také si zároveň skvěle užít dva dny plné nevšedních aktivit a seznamování.
Před absolvováním tohoto kurzu jsem si jako zmatená prvačka nedokázala představit, že za jeden den zažiju S.E.K.S., rozcvičku se sušenkou na nose, a skončím v magické čajovně. A to všechno v propojení důležitých informací ke studiu, seznámení se s vyučujícími a strategickými radami, jak žít a přežít na UPV. Mimo jiné si vyzkoušíte i své pohybové dovednosti na lanových aktivitách. Celý program se odehrává v přírodě v oblasti Blanska, které je velmi klidným a hezkým místem, což jako dočasní nebo budoucí obyvatelé města jistě oceníte. A teď to nejdůležitější – poznala jsem své budoucí parťáky ve studijním oboru, kteří (jak posléze zjistíte) hrají důležitou roli při konzultaci materiálů, psychické podpoře před zkouškou a aktivní společnosti v pátek večer. Takže, abych to shrnula: skvělý začátek semestru a celého studia za 3 kredity a ukončení zpětnou vazbou. Nebudete litovat a skvěle nastartujete svůj studentský život, jak akademický, tak i osobní. Odkaz na předmět zde.
Dílna improvizace
Práce se skupinou, okamžité reagování na různé situace, spolupráce a překonávání bariér mezi lidmi. To všechno a ještě víc se můžete naučit v Dílně improvizace. Zapomeňte na třídu s lavicemi nebo přednáškový sál. Se svými spolužáky a vyučujícím budete trávit čas na koberci a místo učebnic vám vystačí vlastní fantazie. Za jeden semestr se můžete naučit spoustu užitečných věcí a inspirovat se skupinovými aktivitami pro budoucí práci s dětmi i dospělými (nebo i s vašimi přáteli). Mimo to potkáte lidi z různých fakult a třeba i rozšíříte obzor přátel. Předmět je ukončen zpětnou vazbou, ale také závěrečným setkáním, na kterém se rozhodně pobavíte a setkáte se s kolegy z ostatních dílen. Mě osobně tento předmět naučil, že není třeba se lidí bát, ale poznávat je a spolupracovat. Vždyť samotný T.G.M. razil: „Nebát se a nekrást!“ Pokud se nyní ocitám v přítomnosti cizích lidí, mám daleko pohotovější a spontánnější reakce. Také na odborné praxi využívám skupinových cvičení. Není uměním řešit situace podle osnovy a osvědčeních řešení, ale spontánně reagovat a účelně řešit nečekaně vzniklé situace. V dnešním uspěchaném světě tuto dovednost oceníte hned po spánku, jídle a kyslíku nebo vodě. Odkaz na předmět zde.
Dílna prezentace
Pokud se něčemu v dnešní době nevyhnete, je to rozhodně prezentace. Ať už ve studiu nebo v budoucím zaměstnání. Už při hledání zaměstnání se setkáte s osobními pohovory, kde se budete muset umět sebeprezentovat. Dobrý projev a přehledné grafické zpracování je důležitým předpokladem pro úspěšné prezentování. Právě tyto vlastnosti si můžete značně rozvinout v dílně prezentace. Na základě zpětné vazby od spolužáků a vyučujících se můžete vyvarovat chybám, naučit se pracovat v jiných programech než PowerPoint, a hlavně se díky pestrým tématům dozvědět spoustu zajímavých věcí. Během předmětu budete také nahráváni na videokameru, ale nemusíte se vůbec bát. Slouží pouze pro vaše osobní účely, abyste se viděli. V prvé řadě jsem byla vyděšená, ale posléze mi to velmi pomohlo a prospělo. Dnes už se tolik nestydím, pokud mě někdo natáčí, a odvážím se pozorovat sebe sama při projevu. Předpokladem k úspěšnému ukončení je zpracování vlastní prezentace, která (jak mluví vlastní zkušenost) dá velkou zkušenost do budoucna. Předmět je založen na pohodové komunikaci, radách a vzájemném obohacování, což po dvouhodinových přednáškách rozhodně oceníte. Jedná se o mezifakultní předmět, ale nově je zaveden také jen pro studenty UPV. Odkaz na předmět zde.
Sociální pediatrie
O tom, jak funguje očkování, péče v rodinách, nebo jaké jsou zdravotní statistiky naší země, se vždy nedozvídáme zcela pravdivě, mnohdy ani nemáme přímé zdroje. Proto je skvělé využít předmětu Sociální pediatrie pod vedením pana doc. MUDr. Lubomíra Kukly, CSc., který vám velmi dobře osvětlí danou problematiku. Pokud si říkáte, jak by předmět mohl souviset právě s vámi, věřte, že jednou budete možná rodiči a pokud ne, není špatné se dozvědět, co naše tělo potřebuje, a čemu se vyvarovat. Na předmět můžete navázat v jarním semestru Sociálním lékařstvím a veřejným zdravotnictvím. Předmět je poslechového rázu, takže si přicházíte v klidu vyslechnout důležité informace a rady do života. Podmínkou je však pravidelná docházka. Jak sám vyučující důrazně zmiňuje, předmět je určen pro lidi, kteří mají opravdový zájem. Odkaz na předmět zde.
Pevně věřím, že si při registrační vlně vzpomenete na tento článek a necháte se inspirovat. Jen připomínám, že předměty jsou kapacitně omezeny, takže si nedávejte na čas a registraci si pohlídejte, přece jen to za to stojí. Přeju štěstí při zkouškách a spoustu efektivního a zábavného učení v béčkových předmětech v podzimním semestru. A zároveň si vás dovoluji jménem Mgr. Ingrid Čejkové pozvat do předmětu Pedagogika na Wikipedii, v němž se setkáte s psaním hesel na wikipedii, kreativním psaním, efektivním čtením článků, nebo vyhledáváním v databázi. Startuje v podzimním semestru, takže se pravděpodobně v některé skupině potkáme.